Štvrtok 23. 01. 2025 20:40:04 | Meniny má Miloš

Od rozloženia až po osvetlenie: Radíme, ako zariadiť kuchyňu

SLOVENSKO/ Zariaďovanie kuchyne začína predstavami, pokračuje prvotnými nákresmi s plánovaním a končí výberom vhodných spotrebičov aj takých maličkostí, akými sú napríklad úchytky. Síce ide o pomerne náročný a zdĺhavý proces, no vo výsledku vás môže doma čakať vaša vysnívaná kuchyňa. Aby ste sa k nej čo najviac priblížili, dáme vám niekoľko praktických rád a tipov.

Inzercia |23. január 2025|16:05:33

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Zamyslite sa nad tvarom a rozložením

V prvom kroku si skúste ujasniť, aký tvar bude mať vaša kuchyňa. Práve od neho sa totiž bude odvíjať výsledné rozloženie a usporiadanie spotrebičov spolu s pracovnou doskou a drezom.

Najjednoduchšou možnosťou, ktorá sa často realizuje v menších, bytových priestoroch, je kuchyňa s jednou stenou. O čosi sofistikovanejšie pôsobí rohová kuchyňa v tvare L, prípadne kuchyňa v tvare U, ktorá využíva až 3 steny. Pozor, nemýľte si ju s takzvanou poloostrovčekovou kuchyňou, ktorá má takisto tvar U. Jedna z jej troch strán však smeruje do priestoru a opticky ho oddeľuje – napríklad pomyselná hranica medzi kuchyňou a obývačkou v prípade prepojených miestností. No a netreba zabúdať ani na kuchyne v tvare galérie a kuchyne s ostrovčekom, v rámci ktorých sú pracovné a úložné priestory umiestnené oproti sebe a oddelené uličkou.

Vyčleňte si dostatočne veľkú pracovnú plochu

Pri plánovaní malých kuchýň sa hovorí, že minimálna šírka pracovnej plochy by mala byť aspoň 60 cm. V takom prípade vám ale odporúčame zaobstarať si aj odnímateľnú pracovnú dosku na drez, aby ste si čo najviac rozšírili celkovú manipulačnú plochu. Dosku na dreze viete plnohodnotne využívať napríklad pri krájaní mäsa a zeleniny alebo pri sekaní orieškov aj byliniek. Pokiaľ však s priestorom nebojujete, vyčleňte si čo najväčšiu pracovnú plochu. Oveľa ľahšie sa vám potom budú u vás doma pripravovať aj také text Nepodceňujte odsávanie

Pamätajte, že odsávanie pár vo vašej novej kuchyni by ste nemali podceniť. Ak tak urobíte, veľmi ľahko sa môže stať, že na skrinkách a stenách v okolí varnej zóny sa vám časom začne usadzovať nevábne vyzerajúca mastnota. Okrem toho, pri fungovaní so slabým, resp. žiadnym, odsávačom pár, najmä pri vyprážaní na oleji, budete pravidelne cítiť kuchynské výpary nielen zo seba, ale napríklad aj z oblečenia odloženého na vešiakoch a podobne.

empty-modern-room-with-furniture.jpg Zdroj: freepik.com

Náš tip: Vynásobte dĺžku, šírku a výšku vašej kuchyne. Výsledné číslo vynásobte hodnotou 5 až 10. Tak dostanete údaj o odporúčanom výkone odsávača pár pre vašu kuchyňu. Pozor, pri kuchyniach prepojených s obývačkou musíte vo výpočtoch zohľadniť rozmery celého priestoru. Klaďte dôraz na kvalitné osvetlenie

Možno by vám to pri prvotných predstavách súvisiacich s vašou kuchyňou ani len nenapadlo, no osvetlenie je jedným z najdôležitejších prvkov kuchyne. Aj preto môže pozostávať pokojne až zo 4 rôznych typov. Tým prvým je azda najdôležitejšie osvetlenie pracovnej plochy. Obvykle sa realizuje podsvietením umiestneným pod vrchné skrinky alebo napríklad stropnými LED svietidlami belších odtieňov pozdĺž celej kuchyne. Osvetlenie pracovnej plochy sa štandardne kombinuje s takzvaným hlavným osvetlením, ktoré môže mať podobu svietidla umiestneného v strede kuchyne. Ďalšou samozrejmosťou je osvetlenie digestora a treba spomenúť aj osvetlenie jedálenského stola, v rámci ktorého odporúčame zvoliť teplejšie svetlo pre príjemné stolovanie.

Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou GetFound s. r. o.

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť