Belgické súdy rozhodli, že za smrť Slováka z Terchovej nie je nikto zodpovedný. Inými slovami, mal si ju privodiť sám pri sebapoškodzovaní, keď v policajnej cele búchal hlavou o mreže.
„Belgické úrady dospeli k záveru, že za jeho smrť nenesie nikto zodpovednosť, lebo konanie, ktorého sa dopustili, nepredstavuje trestný čin,“ hovorí slovenský minister spravodlivosti Boris Susko.
Slovenský občan Jozef Chovanec (38) zomrel v nemocnici v Belgicku 27. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržali ho v lietadle smerujúcom na Slovensko - podľa svedkov sa správal agresívne k posádke i voči privolaným policajtom.
V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých vidieť, ako sa Chovanec sebapoškodzuje - búcha hlavou o dvere cely a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú spacifikovať. Muž má pritom tvár zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku a hajluje.
Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti Chovanca boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili opuch mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť.
Belgický súd v septembri 2024 vyniesol rozsudok, podľa ktorého nik nenesie trestnoprávnu zodpovednosť za Chovancovu smrť. Podľa verdiktu súdu ide o poľutovaniahodný súbeh tragických okolností.
Ako však v reportáži uvádza televízia TA3, v lietadle, ktoré smerovalo na Slovensko, sedel aj Slovák Roman Behúl, ktorý ale nakoniec nebol súčasťou vyšetrovania,
„Ja som naozaj videl jedného človeka, ktorý nebol schopný reakcie. Áno, najskôr letuške povedal, že on z lietadla nevystúpi, lebo ona mu kázala vystúpiť. Nato prišli policajti, ale on im naozaj nekládol žiaden odpor. Bol síce veľký, ale pripadal mi slabý a bezmocný,“ povedal v TA3 Behúl. Do Belgicka po incidente odcestovali dvaja svedkovia a traja znalci, ktorí videli vážne pochybenia už pri pitve.
Norbert Moravanský, súdny lekár: „Na tých CT nálezoch nie sú úrazové zmeny na mozgu, ktoré by presvedčivo dokazovali, že si sám spôsobil poranenia, ktoré mohli byť príčinou smrti.“
„Rozhodli sme sa využiť všetky prostriedky, ktoré SR má na to, aby sme chránili našich občanov," poznamenal s tým, že konanie v prípade smrti Chovanca sa naťahuje sedem rokov. Minister dodal, že sťažnosťou chce Slovensko poukázať na spôsob, akým vedú belgické úrady tento prípad.
„Vzhľadom na obsah správ medzinárodných orgánov ochrany ľudských práv o rozšírenej praxi zlého zaobchádzania a nadmerného používania sily zo strany belgickej polície a neúčinnosti vyšetrovaní vykonávaných belgickými orgánmi dohľadu sme sa rozhodli podať medzištátnu sťažnosť už v tomto štádiu konania s tým, že už aj prípad Jozefa Chovanca preukazuje zjavnú neúčinnosť vnútroštátnych opravných prostriedkov," vysvetlil Susko.
Šéf rezortu spravodlivosti je presvedčený, že podanie sťažnosti je z dôvodu vážnych nedostatkov vo vyšetrovaní odôvodnené. Pri jej podaní sa opierajú o judikatúru ESĽP, ako aj obdobný postup v inom prípade.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť