Vo vlaku sa nachádza osem interaktívnych miestností a štyri kinosály. Počas návštevy sa študenti aktívne zapájajú do deja filmu prostredníctvom svojich rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú priebeh udalostí. V konkrétnej situácii musia urobiť vlastné rozhodnutie a zaznačiť ho v anonymnom dotazníku. Vyzbierané dáta organizátori spracujú a dajú svojim partnerom, ktorí si ich objednali. Tí si ich môžu porovnať so svojimi prieskumami.
Hlavným cieľom interaktívnej prevencie je podľa Pavla Tumu, zakladateľa projektu zmeniť názor na nelegálne aj legálne drogy. Zároveň chce mladých návštevníkov upozorniť na fakt, že život každého z nás je dar a je len na nás, ako s ním naložíme. Projekt funguje od roku 2016, pričom má 350 partnerských miest. Päťdesiat z nich sa nachádza v Nemecku.
Drogy sú všade okolo nás
Námety sú zvolené tak, aby žiakov podnietili zamyslieť sa nad všeobecnými dôvodmi užívania návykových látok, finančnými nákladmi, zdravotnými a sociálnymi dôsledkami, ako aj nad rizikami, ktoré život so závislosťou prináša. Jednotlivé vagóny ponúkajú pohľad na situácie či miesta, ktoré človek s drogovou závislosťou často zažíva.
"Študenti sa ocitnú v bare, kde väčšina mladých ľudí prichádza po prvýkrát do kontaktu s drogou, v byte závislého človeka, na výsluchu v policajnej cele alebo na mieste nehody, kde hlavnú úlohu zohrali práve návykové látky," opísal jednotlivé časti vlaku Tuma.
Záujem je veľký
Vedúca oddelenia komunikácie a prevencie z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Ingrid Krajčíková okomentovala, že záujem o osvetovú aktivitu, je veľký.
"V Trenčíne navštívilo tento rok Protidrogový vlak 491 návštevníkov a v Novom Meste nad Váhom 453 návštevníkov. V minulom roku sa nám podarilo v Trenčíne pokoriť denný rekord z Rožnova pod Radhoštěm, kde edukačnú aktivitu navštívilo 464 ľudí, zatiaľ čo v Trenčíne to bolo až 509 návštevníkov za jeden deň," priblížila vysokú popularitu podujatia Krajčíková.
Zároveň priznala, že bez fiančnej podory Trenčianskeho samosprávneho kraja, mesta Trenčín a Nového Mesta nad Váhom by sa tento projekt nepodarilo zrealizovať nakoľko je veľmi nákladný. Jeden deň interaktívnej aktivity stojí 8 000 eur.
Odchodom Protidrogového vlaku nič nekončí
Ingrid Krajčíková z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne vysvetľuje, že čoskoro navštívia študentov, ktorí absolvovali preventívnu aktivitu v špeciálnom vlaku spolu s nadväzujúcim programom s názvom To je zákon kámoš.
"Hlavným cieľom je prehĺbiť diskusiu o rizikách závislostí, motivovať mladých ľudí k zdravému životnému štýlu a zvýšiť povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti," priblížila Krajčíková. Okrem toho trenčianski policajti realizujú aj preventívny program s názvom Policajná pátračka, ktorý by radi zrealizovali tento rok.
Peter sa výchovno-vzdelávacej aktivity zúčastnil spolu s mladším bratom a potvrdil, že sa doma zvyknú rozprávať o náročných témach, medzi ktoré patrí aj problematika drog.
"Interaktívne aktivity sa mi páčili avšak prijal by som, ak by sa rozšírili kapacity vlaku. Dozvedel som sa, že je tu len 15 miest a tí, ktorí sa o tejto akcii dozvedeli neskôr, nemali šancu sa sem dostať, nakoľko je podujatie pre verejnosť zadarmo," povedal.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť