Piatok 12. 07. 2024 14:03:23 | Meniny má Nina

V okolí Ružomberka sa pohybuje asi desať medveďov

RUŽOMBEROK/ Výskyt medveďov v ružomberských lokalitách Satelity, Kalvária, Baničné, Hrabovo a Vlkolínec potvrdil v pondelok zásahový tím. Odhadovaný počet jedincov, ktorí sa pohybujú v blízkosti intravilánu mesta a niekedy navštívia aj priamo intravilán, je do desať.

TASR|23. október 2023|19:11:55

Zdroj: Facebook / Ľubomír Kubáň - primátor mesta Ružomberok

Súvisiaci článok
Mesto Ružomberok opäť varuje pred medveďom. Dvoch v júni usmrtili, ďalší sa teraz pohybuje v okolí rodinných domov
Čítajte viac >

Pre TASR to uviedli zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Sídlisko Satelity niekoľkokrát navštívil jeden dospelý medveď. Zásahovému tímu to ohlasovala najmä mestská a štátna polícia.

"Pri kalvárii, na ulici Pod cintorínom, bola jedenkrát pozorovaná medvedica s dvoma mláďatami. V Hrabove sa tiež pohyboval jeden dospelý jedinec medveďa. Tu pravdepodobne išlo o jedinca, ktorý navštevoval aj sídlisko Satelity," priblížil vedúci Zásahového tímu Západ Marek Veverica.

Dodal, že opakované návštevy viacerých medveďov im hlásia aj v záhradkárskej oblasti Mičinô neďaleko sídliska Baničné. Na poslednom zaslanom videozázname z fotopasce sa podľa jeho slov priamo v záhradách nachádzalo päť jedincov.

K materiálnym škodám väčšieho rozsahu nedošlo. "Môžeme však potvrdiť najmä zničené oplotenia v okolí záhrad rodinných domov a zničené ovocné dreviny," podotkol Veverica. V tomto období medvede podľa jeho slov vyhľadávajú v záhradách rodinných domov práve dozrievajúce a padajúce jablká či orechy.

395404358_305371832236277_2717819204046677509_n.jpg

Zásahový tím uistil, že ochrana bezpečnosti a zdravia obyvateľov je jeho prioritou. V prípadoch výskytu problémových medveďov v intraviláne a okolí je snahou tímu takýchto jedincov odplašiť a pokúsiť sa im prinavrátiť prirodzenú plachosť. Zároveň ich podľa Vevericu monitorujú a snažia sa zozbierať čo najviac údajov o ich pohybe a správaní.

"V prípade, ak jedince plachosť nevykazujú a naďalej sa do lokalít intravilánov vracajú, čím ohrozujú bezpečnosť a zdravie obyvateľov, pristupujeme k návrhu na elimináciu," vysvetlil Veverica.

Ružomberská radnica v pondelok upozornila obyvateľov, že kým sa situácia neupokojí, stále platia preventívne opatrenia z júna. Mestský cintorín bude vo večerných hodinách naďalej uzatvorený. V okolí je posilnená činnosť mestskej polície. V prípade, ak to nie je úplne nevyhnutné, odporúčajú obmedziť návštevu cintorína v neskorých večerných a skorých ranných hodinách.

Primátor Ľubomír Kubáň vyzval obyvateľov, aby kuchynský odpad z rodinných domov a popadané ovocie zo záhrad neumiestňovali voľne do prírody. Na niektorých miestach, kde zaznamenali prítomnosť medveďa, zdokumentovali hromadiaci sa odpad.


Súvisiaci článok
VIDEO Pred medveďom neutečiete. Ukázal Medvedí lesný duch v najnovšom videu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť