Streda 22. 05. 2024 13:37:33 | Meniny má Júlia, Juliana

Pellegriniho s Korčokom vyzýva na súboj panoptikum slovenskej politiky - Kotleba, Harabin, Matovič, Danko, Švec... No na môj veru!

SLOVENSKO/ Celkovo 11 kandidátov chce zabojovať o post prezidenta SR v nadchádzajúcich voľbách. V abecednom poradí kandidujú Andrej Danko, Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini a Róbert Švec.

TASR|1. február 2024|09:00:06

Zdroj: visitbratislava.sk

Súvisiaci článok
Československo sa rozpadlo pred 31 rokmi. Je SR ešte stále úspešným príbehom?
Čítajte viac >

TASR informácie poskytli z Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

Matovič, Dubovský a Pellegrini podali kandidatúru na základe doručenia návrhu aspoň 15 poslancov parlamentu. Danko, Korčok, Kubiš, Forró, Kotleba, Náhlik, Švec a Harabin predložili svoj návrh doručením petície s podpismi od aspoň 15.000 občanov SR, ktorí majú právo voliť do NR SR.

Predseda parlamentu doposiaľ prijal návrhy na voľbu kandidáta na funkciu prezidenta SR od Danka, Korčoka, Forróa, Náhlika, Pellegriniho a Harabina. "Právoplatnosť doručených návrhov kandidátov Kubiša, Kotlebu, Šveca, Matoviča a Dubovského preskúma komisia zriadená z rozhodnutia vedúceho Kancelárie NR SR do 14 dní od doručenia návrhu na túto funkciu," informovali z Kancelárie NR SR.

Pri návrhoch, ktoré boli podané v posledný deň (30. januára), lehota na preskúmanie uplynie 13. februára. Návrhy zvyšných kandidátov predseda parlamentu prijme po ich preskúmaní komisiou.

Kandidovať za hlavu štátu môže podľa zákona každý občan SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Kandidáta na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov NR SR alebo občania na základe petície s 15.000 podpismi.

Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024. Znovu kandidovať nebude. Volebná kampaň pred prezidentskými voľbami sa už začala, skončí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.


Súvisiaci článok
VIDEO Matovič prezidentom byť nechce. K voľbám chce prilákať 200-tisíc konzervatívnych voličov, ktorí by inak neprišli
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Danko kandiduje na prezidenta s cieľom udržať koalíciu
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Pellegrini sa rozhodol, chce na hrad!
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Progresívci vidia v Korčokovi budúcu protiváhu vláde. Inak sa môže demokracia ocitnúť na šikmej ploche
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť