Streda 22. 05. 2024 12:47:20 | Meniny má Júlia, Juliana

V SIS je podľa Fica zmätok a bezvládie. "Komu chce slúžiť Čaputová, keď sa neponáhľa s vymenovaním riaditeľa?" pýta sa

SLOVENSKO/ Premiér Robert Fico (Smer-SD) kritizuje prezidentku Zuzanu Čaputovú za jej postoj k menovaniu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Hlava štátu avizuje, že sa zmenou vo vedení SIS neplánuje v najbližšom čase zaoberať. Fico jej pripomína, že tajná služba čelí viacerým bezpečnostným výzvam.

TASR|15. február 2024|08:00:06

Zdroj: Screenshot videa Facebook / Robert Fico

Súvisiaci článok
Vláda Gašparovu nomináciu odobrila. Šimečka: SIS sa stáva nástrojom pomsty
Čítajte viac >

"Nikto neočakáva, že prezidentka vymenuje kandidáta vlády SR zajtra, ale slová hovorcu prezidentky vyvolávajú opodstatnené otázky, komu to vlastne Zuzana Čaputová slúži," napísal Fico na sociálnej sieti. Premiér prezidentke vyčíta, že sa stavia na stranu opozície a médií bez ohľadu na záujmy štátu.

"Takže menovanie riaditeľa SIS, ktorého dnes tajná služba nemá, nie je prioritné? Tajnej služby, ktorej dvaja riaditelia boli obvinení, zadržaní, jeden dokonca strávil mesiace vo väzbe? Tajnej služby krajiny, ktorá susedí vojne na Ukrajine? Tajnej služby krajiny, ktorá bude o chvíľu znova vystavená nebezpečenstvám súvisiacim s nelegálnou migráciou?" pýta sa Fico s tým, že v SIS je zmätok a bezvládie "spôsobené predchádzajúcimi vládnymi garnitúrami plne podporovanými pani prezidentkou".

Premiér pripomenul, že nominant na šéfa SIS Pavol Gašpar je bezúhonný a spĺňa kvalifikačné predpoklady. "A ja mu dôverujem," dodal. Gašpar je štátny tajomník ministerstva spravodlivosti. Jeho nomináciu na šéfa SIS schválila v stredu vláda. Prezidentka uviedla, že akákoľvek personálna nominácia na takú kľúčovú pozíciu by nemala ohroziť pozíciu SIS ani výmenu informácií so zahraničnými partnerskými spravodajskými službami.

Opozičné strany kritizujú nomináciu Gašpara, tvrdia, že nemá odborné skúsenosti ani predpoklady. Dodávajú, že osoba Gašpara na poste šéfa SIS je signálom pomsty.


Súvisiaci článok
Šesť dní Ficovi trvalo, kým Čaputovej doručil novelu Trestného zákona. Prezidentka rozhodne do nedele
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Haščák na Ústavnom súde napadol, že SIS nezlikvidovala odpočúvania v kauze Gorila
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť