Podľa Branislava Gröhlinga (SaS) sa ukázalo, že snaha opozície mala zmysel. Robert Fico to dnes, podľa neho, schytáva zo všetkých strán a spolu s Pellegrinim a Dankom narazili na spravodlivosť, ktorú chceli hanebne podkopať.
Michal Šimečka (PS) zdôraznil, že je to obrovská prehra Roberta Fica ktorý chcel, aby to celé začalo platiť už v januári.
„To, že opoziční poslanci natiahli rozpravu a ľudia boli na námestiach spôsobilo, že prehral. Pretože jemu išlo o to, aby tresty jeho ľudí boli premlčané, alebo dramaticky znížené. Aby ľudia blízki strane SMER, obvinení a obžalovaní, sa dostali na Slobodu. To by sa udialo 15. marca, ale sa to neudeje,“ uviedol predseda Progresívcov.
Mária Kolíková (SaS) to považuje za výnimočný okamih, keďže ÚS vyslal jasný signál, že víťaz volieb nemôže všetko. „Jeho rozhodnutie vzbudzuje nádej, že v kritických chvíľach pre Slovensko vie chrániť demokraciu a právny štát.“
Podľa Ondreja Dostála (SaS) Ústavný súd prijal všetky tri podania prezidentky a opozičných poslancov v plnom rozsahu a bude sa nimi zaoberať.
Nie je preto vylúčené, že rozhodne aj o protiústavnosti zrušenia špeciálnej prokuratúry.
Opozičné strany vyzývajú premiéra a ministra spravodlivosti, aby nepomýšľali na to, že budú mariť rozhodnutie Ústavného súdu a do 15 dní jeho rozhodnutie uverejnili v zbierke zákonov. Tým sa pozastaví účinnosť novely Trestného zákona.
„Ak sa to Fico, alebo Susko, rozhodnú zmariť, sme odhodlaní použiť všetky nástroje, vrátane veľkých masových demonštrácií po celom Slovensku,“ dodal Šimečka.
Zároveň zdôraznil, že v rozhodnutí ÚS sa hovorí, že ak by nadobudol novela účinnosť, boli by ohrozené ľudské práva a slobody a právny štát na Slovensku.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť