Slovenské stavebníctvo môže o pár rokov padnúť na dno. Dôvodom je to, že na stavbách nemá kto pracovať. S informáciou prišla verejnoprávna televízia RTVS.
Podľa nej je priemerný vek robotníkov na stavbách 50 rokov. Záujem o štúdium remesiel je nízky a vyučení majstri odchádzajú za zárobkom radšej do zahraničia.
Napríklad v susednom Rakúsku sú platy murárov zhruba o 60% vyššie, ako u nás.
Podľa šéfa stavebných podnikateľov Slovenska Pavla Kováčika je atraktivita povolania pre mladých ľudí oveľa nižšia, ako, napríklad, v susednom Česku.
Situácia je už dnes natoľko alarmujúca, že keď verejný obstarávateľ vypíše zákazku, často na ňu nikto nezareaguje, alebo sa prihlási jediná firma, takže si nemá z čoho vyberať.
Remeselníkov jednoducho niet. Učebný odbor maliar na budúci školský rok vôbec neotvoria na SOŠ technológií a remesiel v Bratislave. Majú totiž len tri prihlášky.
Na odbore murár v Prešove končí tento rok šesť absolventov.
Ba aj tí, ktorí vyštudujú, odchádzajú radšej do zahraničia. Nielenže zarobia oveľa viac, ale ešte majú aj nadštandardné sociálne istoty a dôchodky. Odhaduje sa, že v zahraničí pracuje na stavbách asi 100-tisíc Slovákov.
Robotníkov, podľa RTVS, potrebujeme zohnať inde. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska žiada zjednodušenie imigračnej politiky. Rokuje o tom so zamestnávateľmi, s rezortmi vnútra i práce.
Okrem toho je vraj potrebné obnoviť podnikové štipendiá a remeslám robiť väčšiu osvetu.
A aj školy by mali na remeslá dostať väčšiu dotáciu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť