Partnermi projektu sú Múzeum Okregowe v Novom Saczu a Múzeum Okregowe v Rzeszowe
Základnou ideou projektu je niekdajšia existencia „via regalis“, teda kráľovskej obchodnej cesty. Táto cesta kedysi dávno v minulosti spájala cezhraničné mestá od Prešova cez Sabinov, Starú Ľubovňu, Spišskú Starú Ves, Starý Sacz, Nový Sacz až po Krakov. V dobách dávno minulých predstavovala významné spojenia medzi Slovenskom a Poľskom. Via regalis sa využívala od stredoveku po novovek a slúžila predovšetkým na transport bežne dostupných, no i vzácnych a nedostupných tovarov.
Medzinárodná cesta E68 bola v minulosti označovaná ako kráľovská cesta
V údolí rieky Torysa leží obec Rožkovany, ktorá sa nachádza v blízkosti medzinárodnej cesty č. 68, v stredoveku označovanej ako via regia, teda kráľovská cesta. Okrem toho má obec viac ako 700-ročnú históriu a dve národné kultúrne pamiatky: murovaná kúria rodu Szentyvániovcov a archeologické nálezisko – zaniknutý stredoveký kostol s cintorínom.
V prvých desaťročiach 16. storočia nadobúdala čoraz väčší význam aj obchodná cesta do susedného Poľska, prechádzajúca cez Vranov. Výhodná poloha na tejto ceste zabezpečila Vranovu už pred rokom 1541 významné právo tridsiatku, ktoré mu umožňovalo vyberať od každého cudzieho obchodníka prechádzajúceho mestom tridsiatu časť hodnoty jeho tovaru. Aj takto fungovala via regalis v minulosti.
Krajské múzeum v Prešove pripraví výstavu i tvorivé dielne
Projektové aktivity môžu významne prispieť k šíreniu osvety, znalostí, informácií a k prehlbovaniu poznania spoločného kultúrneho dedičstva a remesiel, ktoré boli na obchodnej ceste po stáročia cenené. Prešovské múzeum pripraví dlhodobú výstavu a tvorivé dielne o cezhraničnej stredovekej ceste, ktorú uvidia aj záujemcovia v Poľsku.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na stredoveký jarmok
Okrem spomínaných aktivít sa v v rámci projektu v Rákociho paláci v Prešove uskutoční stredoveký jarmok, ktorý prepojí remeselníkov, umelcov i návštevníkov. Chýbať nebude ani spoločný workshop partnerov, ktorý bude zameraný na vzájomnú spoluprácu partnerských múzeí.
Via regalis – stredoveké spojenie Prešova s poľskými mestami by sa malo vďaka tomuto projektu obnoviť v rámci výzvy Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027. Poslanci schválili návrh na tento projekt a zároveň i finančné prostriedky naň vo výške takmer 20-tisíc eur na spolufinancovanie. Predpokladaný rozpočtový náklad predstavuje 100-tisíc, z toho 80-tisíc eur tvorí nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Čo je hlavným cieľom projektu
Projekt svojimi aktivitami, ktoré presahujú naše hranice, prispeje k posilneniu úlohy kultúry a cestovného ruchu. Umožní šíriť poznatky o prepojeniach medzi krajinami so spätosťou na región a historické poznatky. Je veľmi dôležité upevňovať cezhraničné partnerstvá v oblasti múzejníctva a poskytovania služieb verejnosti. Kráľovská obchodná cesta je špecifická téme, ktorej sa oplatí venovať.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť