Príspevok pôjde na iný projekt
Pôvodne chcela samospráva financie vo výške viac ako 200-tisíc eur eur, ktoré jej vláda schválila ešte vlani na revitalizáciu ciest, využiť pri rekonštrukcii Hurbanovho námestia. Podľa zástupkyne primátora Antónie Kováčovej Píšovej je otázne, kedy sa rekonštrukcia námestia ukončí, a to vzhľadom aj na viacero zmien, ktoré sa v súvislosti s investíciou udiali.
"V zmluve sme viazaní, dokedy môžeme dotáciu použiť, preto sme sa rozhodli, že peniaze presunieme na zámer, s ktorého realizáciou by sme mohli začať už na začiatku budúceho roka. Ide o rekonštrukciu tzv. Lámanice, miestnej cesty okolo zámku," vysvetlila viceprimátorka.
Samospráva pri rekonštrukcii Hurbanovho námestia využila projekt z roku 2009, ktorý so sebou nesie veľa zmien.
"Sme v kontakte s autorským dozorom a máme zmluvu so stavebným dozorom. Momentálne riešime, ako so stavbou pokračovať. Pôvodný projekt okrem iného počítal s prepravou dopravy cez Hurbanovo námestie. Už v minulosti sme sa vyjadrili, že by sme boli radi, ak by na mieste nebola doprava tak veľmi frekventovaná," informovala Kováčová Píšová.
Námestie obnovia z poplatku
Časť z vybraného poplatku mesto využije na rekonštrukciu Hurbanovho námestia. Na tento účel vyčlenili takmer 50-tisíc eur.
"Poplatok funguje v meste od roku 2021, keď sa prijalo príslušné všeobecne záväzné nariadenie (VZN). Na účte pre poplatok máme v súčasnosti približne 150-tisíc eur," spresnila viceprimátorka.
Jeho zavedenie označila Kováčová Píšová za dobrý krok, upozornila však, že mesto pri jeho vyrubení postupuje podľa stanovených pravidiel, ktoré určuje VZN. Platba sa vzťahuje na každú stavbu v zozname, ktoré poplatku za rozvoj podliehajú a dostane stavebné povolenie.
"Hneď, ako je stavebné povolenie vydané, oslovíme investora, aby zaplatil. Nechceme a nemôžeme hneď použiť finančné prostriedky, a to preto, že stavebné povolenie má určité časové obmedzenie. Napríklad sa vydáva na dva roky a pokiaľ stavebník so stavbou nezačne, respektíve uplynie platnosť povolenia, peniaze nechceme používať, lebo by sme ich museli vrátiť," vysvetlila motiváciu zástupkyňa primátora.
Zavedením platby za rozvoj reagovali na intenzívnu výstavbu v meste. Výšku sadzby určili na nižšej hranici, ktorá vyplýva zo zákona. Peniaze mesto použije na investície do zariadenia starostlivosti o deti, škôl, sociálneho bývania, zdravotníckeho zariadenia, parkov, ciest či na účely zmiernenia následkov zmeny klímy. Financie musia na bojnickej radnici evidovať zvlášť.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť