Piatok 22. 11. 2024 13:35:32 | Meniny má Cecília

Koaliční poslanci si odhlasovali, že nálepky na notebooku sú v rozpore s rokovacím poriadkom

BRATISLAVA/ Nálepky na notebooku sa môžu v zmysle rokovacieho poriadku parlamentu považovať za "iné obdobné vizuálne zobrazenie". Skonštatoval to Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR. Keďže podľa rokovacieho poriadku je zakázané vnášať do rokovacej sály "iné obdobné vizuálne zobrazenie", tento zákaz sa má podľa výboru uplatňovať bez výnimky.

TASR|26. september 2024|10:59:55

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook / Tibor Gašpar, Lucia Plaváková, Andrej Danko

Súvisiaci článok
Prerazil dno? Huliak na tlačovke vulgárne urazil Luciu Plavákovú a pobúril opozíciu
Čítajte viac >

Vyplýva to z uznesenia, ktoré výbor prijal na stredajšom (25. 9.) večernom zasadnutí.

Ústavnoprávny výbor mal posúdiť, či je vnášanie notebooku s nálepkami do rokovacej sály v rozpore s rokovacím poriadkom. V ňom sa okrem iného hovorí, že do sály sa nesmú nosiť transparenty, plagáty, letáky alebo iné obdobné vizuálne zobrazenia a ani materiály propagujúce politickú stranu, politické hnutie alebo šíriace reklamu.

"Nálepku na notebooku možno považovať za iné obdobné vizuálne zobrazenie v zmysle gramatického výkladu. V zákone o rokovacom poriadku formulovaný zákaz vnášania 'iného obdobného vizuálneho zobrazenia' je všeobecný a podľa paragrafu 32 odseku 4 zákona o rokovacom poriadku sa má uplatňovať bez výnimky," píše sa v uznesení, ktoré podľa šéfa výboru Miroslava Čellára (Hlas-SD) podporili len koaliční poslanci.

Výbor nevedel zaujať stanovisko, či sú nálepky na notebooku materiálmi propagujúcimi politickú stranu, hnutie alebo šíriace reklamu, pretože záleží na obsahu nálepky. Zároveň výbor skonštatoval, že nálepky sa nedajú označiť za transparenty, plagáty, letáky.

Stanovisko od výboru žiadal podpredseda NR SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD). Výbor zasadal v reakcii na stredajšie dianie v parlamente, keď bola z rokovacej sály opakovane vykázaná Lucia Plaváková (PS) za nálepky na jej počítači, čo dvaja predsedajúci schôdze Andrej Danko (SNS) a Tibor Gašpar (Smer-SD) pokladajú za porušenie rokovacieho poriadku. Žiga zároveň avizoval, že po rokovaní ústavnoprávneho výboru sa majú poslanci dohodnúť, aké pravidlá budú platiť.


Súvisiaci článok
Žiga apeloval na návrat slušnosti do parlamentu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť