Vyplýva to z informácie o návrhu na vytvorenie zásahových tímov, ktorú v utorok schválila vláda.
Aktuálne je na Slovensku päť zásahových tímov pre medveďa, a to Sever, Juh, Západ, Podpoľanie a Ponitrie. "Ochrana a manažment tejto veľkej šelmy si na Slovensku vyžaduje zefektívnenie a racionalizáciu zásahového tímu pre medveďa hnedého, a to prehodnotením územnej pôsobnosti ŠOP SR v danej oblasti a vytvorením zásahových tímov na území všetkých NP za účelom efektívneho manažmentu problematických jedincov v lokalitách zvýšeného pohybu turistov," priblížilo ministerstvo životného prostredia.
Hlavnou výhodou zriadenia zásahového tímu v NP podľa rezortu je, že zamestnanci správ NP poznajú vlastnícke pomery, užívateľské vzťahy, miestne prírodné podmienky a spolupracujú s okresnými úradmi v kompetenčnom území národného parku. Vymedzená pôsobnosť samostatného zásahového tímu zefektívni koordináciu všetkých zapojených zložiek. "Zriadením samostatného zásahového tímu správ NP sa zlepší komunikácia so samosprávami, chovateľmi hospodárskych zvierat a užívateľmi poľovných revírov a ďalšími dotknutými subjektami," tvrdí.
Ministerstvo životného prostredia pripomína, že zásahový tím zriadila ŠOP. Cieľom je minimalizovanie konfliktov človeka s medveďom. Tím plní viaceré úlohy v oblasti evidencie, prevencie a manažmentu druhu. Jeho úlohou je čo najskôr po nahlásení výskytu medveďa v intravilánoch miest a obcí zabezpečiť bezpečnosť ľudí takým spôsobom, ktorý je čo najšetrnejší aj k chránenému medveďovi.
Taraba tvrdí, že legislatíva, ktorú schválil parlament v máji, dáva dostatočnú ochranu pred útokmi medveďov. "Som rád, že sa nové legislatívne nástroje potvrdzujú aj v praxi. Nedávna tragická udalosť v Tatrách vytvorila predpoklad na to, aby som navrhol aj vznik zásahových tímov v každom národnom parku Slovenska," poznamenal Taraba. Všetky informácie, údaje a štatistické ukazovatele podľa neho ukazujú, že problém s medveďmi v intravilánoch obcí a miest narastá a medveď sa rozšíril. Pre ministra je kľúčové byť pripravený práve v najviac postihnutých oblastiach a zabezpečiť, aby bola eliminácia problémových medveďov efektívna a rýchla.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť