Piatok 01. 12. 2023 17:39:11 | Meniny má Edmund

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Vo Veľkom Šariši plánujú obnoviť a sprístupniť verejnosti Kaplnku sv. Kunhuty

VEĽKÝ ŠARIŠ/ Mesto Veľký Šariš chce obnoviť a sprístupniť gotickú Kaplnku sv. Kunhuty zo 14. storočia. Nachádza sa v areáli, kde bolo v minulosti najstaršie osídlenie v meste. Podľa primátora mesta Vilama Kalla ide o vysoko významnú archeologickú lokalitu. V súčasnosti je tam futbalové ihrisko.

TASR|22. október 2023|15:41:53

Zdroj: regionsaris.sk

Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Dolnokubínsky drevený Kolonádový most oslávil 30. výročie
Čítajte viac >

"Kaplnka má spojitosť s lokalitou, kde bol v minulosti augustiniánsky kláštor, ktorý bol neskôr zbúraný a následne v danom priestore postavený Rákociho kaštieľ. Dnes už síce nestojí, ale práve táto kaplnka je mementom aj spomienkou na to obdobie. Tým, že vlastne neprešla žiadnym silným zásahom z hľadiska reštaurovania alebo nejakou premenou, jej unikátnosť spočíva v tom, že je v pôvodnom stave," uviedol pre TASR Kall.

Ide podľa jeho slov o významnú a vzácnu historickú stavbu.

"Som rád, že práve po dohode s našou miestnou rímskokatolíckou farnosťou sme dokázali nájsť cestu k tomu, aby sme ju zveľadili. Máme už v rukách reštaurátorsky posudok. Odhadované náklady na rekonštrukciu sú približne 500 000 eur. Chceme to financovať v rámci projektu, ktorý sa chystá v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg NEXT s Maďarskom, Rumunskom a Ukrajinou," priblížil primátor.

"Budeme sa snažiť riešiť to tak, aby sme kaplnku zachránili, zakonzervovali, urobili v podstate celkovú opravu a mohli ju sprístupniť širokej verejnosti. Málokto totiž vie, aká je táto kaplnka významná. Dokonca mnohí hovoria, že je klenotom možno až nadregionálneho, stredoeurópskeho významu. Verím, že v závere budúceho roka ju sprístupnime," dodal Kall.


Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Kaštieľ vo Svätom Antone má nové atrakcie
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť