Nedeľa 14. 07. 2024 12:35:42 | Meniny má Kamil

Fico bol u Šimkovičovej. Kultúra sa vraj musí vrátiť k duchu slovenského národa

SLOVENSKO/ Ministerstvo kultúry (MK) SR sa musí vrátiť k duchu a posilňovaniu kultúrnych tradícií a dedičstva slovenského národa. Pri pondelkovej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v sídle rezortu sa na tom premiér zhodol s ministerkou Martinou Šimkovičovou (nominantka SNS).

TASR|7. november 2023|08:20:23

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
NA PITVORE: Šimkovičová a Huliak budú dobrými ministrami. Ale iba pre záujmy Andreja Danka!
Čítajte viac >

Fico označil ministerstvo kultúry za mimoriadne dôležité pre Slovensko. V tejto súvislosti ministerku požiadal, aby rezort pod jej vedením venoval výraznú pozornosť zviditeľňovaniu odkazov najvýznamnejších míľnikov, udalostí i osobností v histórii Slovákov.

"Prosím, venujte pozornosť veľkomoravskej i cyrilometodskej tradícii, meruôsmym rokom, významným slovenským dejateľom. Nezabúdajte na také výrazné udalosti a dátumy, ako bol napríklad 17. júl a Deň prijatia deklarácie o zvrchovanosti SR," požiadal.

Od Šimkovičovej očakáva, že filozofia rezortu bude úplne iná ako v predchádzajúcich troch rokoch a rezort sa vráti k "duchu slovenského národa". Najbližší tím, ktorý si nová ministerka vybrala, dodáva Ficovi vieru, že sa táto vízia podarí naplniť.

"Toto ministerstvo, hoci je menšie a bude musieť reagovať v zložitých finančných podmienkach, môže pre Slovensko urobiť viac ako viaceré iné ministerstvá spolu," skonštatoval premiér.

Pripustil zároveň, že niektoré otázky týkajúce sa oblasti kultúry čaká pomerne náročná diskusia - za jednu z takýchto tém onačil verejnoprávne poslanie RTVS.

Šimkovičová potvrdila zhodu vo vízii o činnosti ministerstva, aj ona pokladá za základ upriamenie sa na národnú kultúru a jej tradície pri rešpektovaní kultúr iných národov.

"Rešpekt voči iným kultúram neznamená ich zmiešavanie s tou slovenskou. Ak máme byť uznaní ako národ s vlastnou kultúrou, postavme do popredia našich dejateľov, naše tradície, naše dejiny," zdôraznila ministerka. Verí, že rezort prispeje aj k zmierňovaniu polarizácie spoločnosti, za dôležité považuje dosiahnuť principiálnu zhodu, ktorá bude rešpektovať rozdielnosť názorov.

Predseda vlády SR Robert Fico v pondelok okrem ministerstva kultúry navštívi Ministerstvo obrany a Ministerstvo financií SR.


Súvisiaci článok
Blanár: Vojenská pomoc Ukrajine od firiem bude pokračovať
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť