Piatok 01. 12. 2023 00:54:18 | Meniny má Edmund

V budúcej poľovníckej sezóne majú na Slovensku odloviť 60 chránených vlkov. Europoslanec nesúhlasí

SLOVENSKO/ V poľovníckej sezóne 2023/2024 by sa mohlo odloviť 60 vlkov. V utorok (7. 11.) o tom rozhodla pracovná skupina pre určenie ročnej kvóty lovu vlka dravého.

TASR|9. november 2023|09:30:08

Zdroj: pexels.com

Súvisiaci článok
Taraba avizuje revíziu národných parkov a novú zonáciu
Čítajte viac >

Pre TASR to potvrdilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Vlk dravý je na Slovensku chráneným živočíchom.

"Šesťdesiat kusov predstavuje jednu štvrtinu očakávaného čistého prírastu populácie vlka dravého na Slovensku zisteného na základe monitoringu," ozrejmilo MPRV. Envirorezort podľa jeho šéfa Tomáša Tarabu kvóty vyhodnotí.

Europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko) poukázal, že takýto lov bude v rozpore so záväzkami, ku ktorým sa Slovensko ako členský štát Európskej únie zaviazalo. Pracovná skupina podľa neho nemá k dispozícii presné údaje o populácii vlka.

"Taká štúdia sa dokončila len pre populáciu medveďa, a tak stanovenie kvóty neplní požadovaný princíp predbežnej opatrnosti, čo je v rozpore s európskou legislatívou," skonštatoval.

Vlka je podľa vyhlášky zakázané úmyselne zraňovať alebo usmrcovať v jeho prirodzenom areáli. Problém s odstrelom vlka riešila v minulosti aj Európska komisia.


Súvisiaci článok
Bardejovský med dostane vlastnú európsku ochrannú známku. V USA sa stal najchutnejším na svete a zaujal aj v Dubaji
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť