Sobota 15. 06. 2024 12:57:36 | Meniny má Vít

Krajské mestá avizujú zvyšovanie daní, majú problém zostaviť rozpočty

SLOVENSKO/ Krajské mestá avizujú problémy so zostavovaním vyrovnaných rozpočtov pre budúci rok. Väčšina samospráv preto bude musieť pristúpiť k zvyšovaniu daní, a to aj o viac ako štvrtinu. Po utorňajšom stretnutí predstaviteľov združenia krajských miest K8 to uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

TASR|14. november 2023|19:00:06

Zdroj: Facebook/Ján Nosko

Súvisiaci článok
Sloboda zvierat bije na poplach: Ak prídeme o 2% z daní, nebudeme môcť pomáhať zvieratám!
Čítajte viac >

"Mestá sa nachádzajú v zdevastovanej situácii, čo sa týka financií. Vzhľadom na to, že pripraviť vyrovnaný rozpočet je prakticky nemožné, budú všetky krajské mestá s výnimkou Trnavy a Banskej Bystrice, dane zvyšovať," skonštatoval Nosko. Pripomenul tiež, že v Banskej Bystrici sa dane zvyšovali minulý rok a mesto pre potrebu zostaviť vyrovnaný rozpočet nedokázalo poskytnúť dotácie pre viaceré oblasti.

Predstavitelia krajských miest upozornili, že nepopulárne opatrenia musia prijímať v dôsledku viacerých legislatívnych opatrení bývalej vlády, ktoré majú negatívny vplyv na rozpočty samospráv. "Opakovane sme počas uplynulého obdobia apelovali a upozorňovali na problémy, ktoré majú samosprávy s dopadmi prijímanej legislatívy. Bohužiaľ naše želania neboli vypočuté," dodal Nosko.

Zvyšovanie daní sa okrem osmičky najväčších miest dotkne aj ďalších samospráv. "Treba jasne povedať, že nikto z nás nemá na výber. Buď budeme poskytovať služby v tej kvalite a kvantite, ako ich poskytujeme teraz, ale musíme sa na tom všetci spolupodieľať, alebo pôjdeme so službami radikálne dole a kvalita života sa zásadne zhorší," povedal primátor Trenčína a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Ako dodal, predpokladá, že samosprávy budú dane zvyšovať minimálne o úroveň kumulatívnej inflácie za posledné štyri roky, čo predstavuje približne 27 percent.

Predstavitelia krajských miest na stretnutí v Banskej Bystrici diskutovali aj o programovom vyhlásení vlády, komunikáciu s novou vládou označili doposiaľ za konštruktívnu. Apelujú na predvídateľnosť a žiadajú, aby sa zmeny s finančnými dopadmi na samosprávy prijímali citlivo. "Táto vláda sa verejne zaviazala, že nebude prijímať rozhodnutia dopredu bez samosprávy tak, ako sa to robilo v minulosti, preto veríme, že sa to naplní," dodal Rybníček.

Združenie K8, zastrešujúce všetky krajské mestá, má rotujúceho predsedu. Post po Jánovi Noskovi po dohode členov združenia prevezme primátor Košíc Jaroslav Polaček, podpredsedom sa stane nitriansky primátor Marek Hattas.


Súvisiaci článok
Čaputová má obavy, či štát bude vedieť nahradiť dane pre neziskovky
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť