Piatok 21. 06. 2024 01:39:21 | Meniny má Alojz

Perinbaba dvojka je tu. Jakubisko zanechal slovenskej kultúre nezabudnuteľný príbeh

SLOVENSKO/ Najočakávanejší slovenský film posledných rokov "Perinbaba a dva svety" mal v pondelok (4. 12.) v Bratislave slávnostnú premiéru. Účasťou na nej si pamiatku zosnulého filmového velikána Juraja Jakubiska uctila ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

TASR|6. december 2023|15:00:06

Zdroj: Facebook / Perinbaba

Súvisiaci článok
Meky Žbirka má v Košiciach výstavu. Roky a dni jeho života uviedla Marika
Čítajte viac >

"Pánovi profesorovi Jakubiskovi sa pokračovaním Perinbaby podarilo doslova naplniť jeho krásne slová: ´Keď veríš snom, splnia sa ti, keď veríš v lásku, nájde si ťa.´," uviedla po premiére pokračovania rozprávky Šimkovičová.

Podľa šéfky rezortu kultúry sa Jakubiskovi aj napriek problémom, ktoré pokračovanie legendárnej rozprávky sprevádzalo, nakoniec podarilo splniť jeho sen.

"Vďaka jeho vytrvalosti a nezlomnosti príbeh lásky a fantázie opäť ožil. Aj keď sa premiéry, žiaľ, nedožil, som presvedčená, že jeho odkaz zostane vďaka Perinbabe a všetkým jeho majstrovským dielam navždy živý," konštatovala Šimkovičová, ktorá zároveň ocenila slovensko-českú spoluprácu pri výrobe filmu a to, že diváci uvidia vo filme opäť aj krásy Slovenska.

Záverečné dielo režiséra Juraja Jakubiska (1938-2023) má ambície zaujať všetky generácie. Rozpráva príbeh Lukáša (Lukáš Frlajs), syna pôvodných hrdinov Alžbetky a Jakuba, ktorý sa vydáva na strastiplnú cestu do bájnej krajiny hojnosti za dobrodružstvom a láskou Luciou (Valéria Frištik). Na ceste ho chráni a pomáha mu jeho kmotra Perinbaba (Giulietta Masina), zatiaľ čo Zubatá (Darija Pavlovičová, Albín Medúz a Valerie Kaplanová) sa mu snaží ublížiť a kladie mu polená pod nohy podobne ako jeho otcovi Jakubovi.

V Jakubiskovom poslednom filme uvidia diváci aj Andreu Verešovú, Ivana Romančíka, Reného Štúra, Petru Vančíkovú, Ľubomíra Pauloviča, Valériu Zawadskú a Dana Nekonečného ako Principála v jeho poslednej filmovej role.

Rozprávka vstúpi do slovenských kín 7. decembra.

397170563_871810297835022_5898997407425537926_n.jpg


Súvisiaci článok
Veľký betlehem v Banskej Bystrici zhotoví umelec, ktorého ocenili aj vo Vatikáne
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť