Utorok 09. 04. 2024 13:31:25 | Meniny má Milena

Namiesto pretekov hanba? Svetový pohár s Peťou Vlhovou v Jasnej možno nebude. Zväz žiada o dotáciu, ministerstvo zatiaľ nerozhodlo

JASNÁ. BRATISLAVA/ Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2024 v Jasnej nie je možné zrealizovať bez podpory od štátu. Tá v súčasnosti tvorí približne štvrtinu z 3,8-miliónového odhadovaného rozpočtu na podujatie. O dotácii sa pár týždňov pred svetovým pohárom stále rokuje. Lyžiarsky zväz žiada o 900-tisíc eur, rozhodnúť má Fond na podporu športu. Ak bude odpoveď záporná, svetový pohár v Jasnej možno ani nebude.

TASR|7. december 2023|09:30:05

Zdroj: Facebook / Tatry Mountain Resorts

Súvisiaci článok
To je krása! Trofeje pre víťazky svetového pohára v Jasnej sú na svete. Pozrite sa, ako vznikali (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

TASR to potvrdil prezident Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) Martin Paško. Ministerstvo školstva reagovalo, že vo veci by sa malo rozhodnúť v najbližších dňoch.

Zväz tvrdí, že svoju účasť na organizácii podujatia potvrdili Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS) na základe predbežného súhlasu, ktorý získal od sekcie športu ministerstva školstva.

"Zmenou vlády sa, prirodzene, rokovania na určitý čas zastavili. V súčasnosti opätovne prebiehajú rokovania týkajúce sa formy a výšky podpory zo strany štátu. Keďže sme nový národný zväz, zatiaľ nedisponujeme žiadnymi zdrojmi, ktoré by pokryli podujatia tohto formátu," vysvetlil Paško.

Aktuálne sú podľa jeho slov v štádiu predbežných prísľubov na pokrytie celkového rozpočtu.

Rezort školstva pre TASR uviedol, že lyžiarsky zväz žiada o 900 000 eur. O podpore a sume príspevku bude rozhodovať Fond na podporu športu. Zasadnutie by sa podľa člena správnej rady fondu Miroslava Drába malo uskutočniť 14. decembra. Zvyšnú časť rozpočtu na podujatie organizátori vykryli z príjmov z predaja vysielacích práv, vstupeniek či od reklamných partnerov. Vstupenky na podujatie sa vypredali v expresne rýchlom čase.

237374829_4955737164441794_2521174826355019386_n.jpg

Svetový pohár sa má vrátiť do Jasnej cez víkend 20. a 21. januára. V pretekoch by nemali chýbať najväčšie hviezdy súčasnosti na čele s domácou Petrou Vlhovou a Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

Šéf spoločnosti Tatry Mountain Resorts, ktorá prevádzkuje lyžiarske stredisko Jasná, Igor Rattaj upozornil, že je najvyšší čas otázku podpory od štátu vyriešiť. "Môže sa totiž stať, že ak sa kompetentní nezobudia a nedajú nejakým spôsobom dotáciu, tak tu svetový pohár nebude. To by bola jedna obrovská hanba pre cestovný ruch a šport," zhodnotil.

Doplnil ho prezident Zväzu slovenského lyžovania Martin Paško. Podľa jeho slov sa totiž už nachádzajú v dramatickom termíne. "V prípade, že by to nebolo možné odfinancovať, tak si budeme musieť sadnúť s hlavnými partnermi a hľadať riešenie. Či sa Svetový pohár na Slovensku zruší, alebo sa pôjde ďalej,“ povedal.

Hovorkyňa ministerstva školstva Dagmara Al-Khaldi Mičeková pre RTVS uviedla, že „nakoľko ide o podujatie medzinárodného významu, ministerstvo zaslalo uvedenú žiadosť vrátane predloženého rozpočtu Fondu na podporu športu s návrhom na poskytnutie príspevku na projekt podpory významnej súťaže“.


Súvisiaci článok
Peťa skončila piata. O víťazstvo ju pripravilo počasie. Malo sa vôbec pretekať?
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť