Streda 22. 05. 2024 11:57:51 | Meniny má Júlia, Juliana

Týraný psík z Ráztočna mal desať rán po výstreloch vzduchovou a šípmi, uhynul. Páchateľa zisťujú

RÁZTOČNO/ Trenčianska enviropolícia vyšetruje utýranie bezbranného psíka vzduchovkou a loveckými šípmi. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za prečin týrania zvierat. Páchateľa ale zatiaľ nemajú.

Michal Filek|22. december 2023|10:00:06


Súvisiaci článok
Aké pokuty budú dávať mestskí policajti v hlavnom meste za obťažovanie hlasnou pyrotechnikou?
Čítajte viac >

Zatiaľ nezistený páchateľ 10. decembra v okolí obce Ráztočno, okres Prievidza, pravdepodobne zo strelnej zbrane, ako aj z mechanickej zbrane opakovane vystrelil na päťročného labradorského retrívera.

„Spôsobil mu najmenej desať strelných rán vzduchovkou, malými športovými a loveckými šípmi v oblasti hlavy, tváre, dutiny brušnej a chrbta. Jeden lovecký šíp po prejdení mäkkých tkanív prešiel cez hrudnú dutinu a narazil do stavca. Tým spôsobil trieštivú zlomeninu, ktorá mala za následok najvážnejšie zranenie zvieraťa,“ informuje enviropolícia.

Poraneného psa odviezli na veterinárne vyšetrenie.

„Napriek vyvinutému úsiliu v dôsledku týchto zranení uhynul. Páchateľ svojím konaním spôsobil psovi neprimeranú bolesť, čím konal v rozpore so zákonom o veterinárnej starostlivosti,“ uviedla polícia.

V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje občanov, že akékoľvek bezdôvodné konanie smerujúce k zraneniu alebo usmrteniu zvieraťa je protiprávnym konaním v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti. Takéto konanie je v prípade, že osoba týra zviera, hoci bola za obdobný čin v predchádzajúcich 12 mesiacoch postihnutá alebo bola za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdená, prípadne týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, alebo utýra zviera, považované za trestný čin. Osoba môže byť potrestaná odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

„Odňatím slobody na jeden až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha vyššie uvedený čin na viacerých zvieratách, prípadne verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti alebo na zvierati osobitne chránenom zákonom, alebo závažnejším spôsobom konania,“ upozornili policajti.


Súvisiaci článok
Kočnerove oslobodenie a Zsuzsovej odsúdenie za vraždu Jána Kuciaka bude teraz pojednávať Najvyšší súd
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť