Sobota 13. 04. 2024 17:47:03 | Meniny má Aleš

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: V Rožňave zrekonštruovali galériu Baníckeho múzea

ROŽŇAVA/ Banícke múzeum v Rožňave v uplynulých mesiacoch zrevitalizovalo prízemie galérie, v priestoroch vznikla i nová stála expozícia. Výsledky projektu Otvorená galéria financovaného z európskych zdrojov verejnosti slávnostne predstavia 23. januára.

TASR|9. január 2024|13:00:06

Zdroj: Facebook/Banícke múzeum v Rožňave

Súvisiaci článok
VIDEO OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Na Kysuciach je výnimočný betlehem, nájdete ho v obci Podvysoká
Čítajte viac >

TASR o tom informovala manažérka kultúry múzea Erika Hermélyi Gecelovská.

Cieľom projektu Otvorená galéria bolo zvýšiť udržateľnosť a odolnosť objektu ako kultúrnej inštitúcie. Zámerom múzejníkov bolo prostredníctvom revitalizácie prízemných priestorov zabezpečiť vysoký štandard prezentácie kultúrneho dedičstva. V galérii múzeum vytvorilo i novú stálu expozíciu, ktorá bude prezentovať výtvarné umenie regionálnych autorov.

"Galéria už dávno neplní len výsostnú funkciu prezentácie výtvarného umenia. V galérii môžeme nájsť tematické výstavy, výstavy fotografií či priestorové inštalácie. V neposlednom rade galéria je miestom oddychu, nasávania novej inšpirácie a stretávania sa s ľuďmi s podobnými záujmami," uviedla kurátorka Baníckeho múzea v Rožňave Kristína Pakesová.

V rámci revitalizácie boli v galérii v uplynulých mesiacoch vymenené elektroinštalačné rozvody i osvetlenie vstupných priestorov, obnovou prešiel aj systém odvhlčovania vzduchu a odvetrávania interiéru. Pribudla tiež moderná ozvučovacia technika, nový mobiliár či stoličkový výťah pre návštevníkov s obmedzeným pohybom.

"Novinkou je taktiež plne vybavený interaktívny ateliér, vďaka ktorému budú môcť múzejné pedagogičky ľahšie predostierať umelecké témy záujemcom všetkých vekových kategórií," dodala Hermélyi Gecelovská.

Na projekt Otvorená galéria získalo Banícke múzeum v Rožňave z európskych zdrojov dotáciu vo výške viac ako 130 000 eur, spolufinancovanie projektu zabezpečil Košický samosprávny kraj. Slávnostné predstavenie zrevitalizovaných priestorov galérie pre verejnosť sa uskutoční 23. januára o 16.00 h.


Súvisiaci článok
Levoča nemá peniaze na opravu hradného opevnenia zapísaného v UNESCO. Sype sa im na hlavu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť