Pietny akt kladenia vencov sa konal v meste Prešov - centre prešovského kraja
Tento významný historický míľnik, 79. výročie oslobodenia mesta, si účastníci pietneho aktu pripomenuli pri Pamätníku osloboditeľov v južnom parku, kde položili vence zástupcovia mesta Prešov, Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Prešove, ako aj zástupcovia verejnej správy, ozbrojených síl, záchranných zložiek a ďalších organizácií.
„19. január 1945 bude navždy zapísaný do našich dejín s pripomienkou hrôz, ktoré so sebou priniesla II. svetová vojna. Obrovské materiálne škody, no čo je najhoršie, straty na životoch a bolesť pozostalých. Dovoľte mi na tomto mieste vysloviť mimoriadne uznanie, hlbokú úctu a vďaku tým, ktorí položili svoj život za slobodu. Máme veľkú zodpovednosť šíriť myšlienky mieru a pokoja vo svete a nedopustiť, aby svet čelil podobným ozbrojeným konfliktom a tragédiám. Aj preto je dôležité pripomínať dnešnej mládeži, aké devastačné následky má vojna na život človeka. Nech nikdy nemusia byť vystavení strachu o svoj život a životy svojich najbližších," uviedol vo svojom príhovore primátor mesta Prešov František Oľha.
Po slávnostných príhovoroch zaznela hymna Slovenskej republiky a čestné salvy. Účastníci pietneho aktu sa následne presunuli na Konštantínovu ulicu, aby položili vence k Pamätníku obetiam gestapa.
Oslobodenie Prešova sa uskutočnilo bez boja, nepadol takmer jediný výstrel. Zvonením na kostolných zvonoch bolo Prešovčanom oznámené oslobodenie mesta, a tak sa poukrývaní ľudia začali s pretrvávajúcim obavami schádzať pred kostolom.
Piestny akt kladenia vencov v meste Sabinov
Sabinovčania si pri pamätníku obetí druhej svetovej vojny pripomenuli 79. výročie oslobodenia mesta. Samotná akcia, ktorej cieľom bolo vyhnať nemeckú brannú moc, sa začala 20. januára 1945. Odkaz z pietneho aktu zaznieva v myšlienke, že pre šťastný život potrebujeme mier.
Pietny akt kladenia vencov v meste Lipany
Mesto Lipany a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov v Lipanoch k 79. výročiu oslobodenia mesta 19. januára o 10.00 usporiadali spomienkový akt v dolnom parku na námestí.
Oslavy 79. výročia oslobodenia mesta Bardejov a okresu Bardejov sa uskutočnili 19. januára pri Pamätníku vďaky na Námestí SNP
Pre Bardejov významný dátum – 19. január – deň oslobodenia mesta Červenou armádou a I. Československým armádnym zborom si predstavitelia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, samosprávy, štátnej správy, ozbrojených zložiek a ďalších ustanovizní, štátnych úradov a zástupcovia politických strán a občianskych združení pripomenuli položením pietnych vencov k podnožiu pamätníka na Námestí SNP.
Ako vo svojom slávnostnom príhovore zdôraznil primátor Bardejova Boris Hanuščak „Mier nikdy nebol a zrejme ani nikdy nebude samozrejmosťou. Treba oň znova nástojčivo bojovať, znova ho pripomínať a vyzývať k nemu, znova a znova pripomínať, že iba v mierových podmienkach môže byť ľudský život dôstojný a hodný úcty. Je mi nesmierne ľúto všetkých obetí, ktoré vojna prináša a je jedno, či sú to obete vojenské, alebo civilné. Domnievam sa, že práve dnešný deň a toto miesto je tým najlepším prostriedkom na to, aby sme povedali rozhodné NIE vojnovému besneniu, aby sme povedali ÁNO mieru – bez akýchkoľvek výhrad!“.
Po pietnom akte pri pamätníku si účastníci uctili položením kytice kvetov aj pamiatku obetí holokaustu počas II. svetovej vojny
79. výročie oslobodenia mesta Vranov nad Topľou od fašizmu a 105. výročie oslobodenia mesta od maďarskej nadvlády a začlenenia mesta do Československého štátu
Dňa 18. januára 2024 pri príležitosti 79. výročia oslobodenia mesta Vranov nad Topľou od fašizmu a 105. výročia oslobodenia mesta od maďarskej nadvlády a začlenenia mesta do Československého štátu, primátor mesta Vranov nad Topľou, spolu s predstaviteľmi verejnej a štátnej správy, poslancami MsZ, predstaviteľmi politických strán a hnutí, zástupcami základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, predstaviteľmi škôl, organizácií, polície a hasičského zboru si uctili pamiatku padlých pietnou spomienkou pri Pamätníku hrdinom a bojovníkom proti fašizmu.
V rámci pietneho aktu sa prítomným prihovoril primátor mesta Ján Ragan. Z príhovoru vyberáme: „V centre Vranova nad Topľou sú symbolicky vedľa seba umiestnené dva pamätníky venované oslobodeniu nášho mesta, ktoré sa odohrali v rôznych historických obdobiach. Ide o Pamätník hrdinom a bojovníkom proti fašizmu, ktorý je umeleckým stvárnením oslobodenia Vranova nad Topľou 18. januára 1945 od fašistickej okupácie. Druhým je pamätná tabuľa pripomínajúca ešte staršiu dejinnú udalosť a to oslobodenie mesta 19. januára 1919 od maďarskej nadvlády a pričlenenie Vranova nad Topľou do Československého štátu. Tento pamätník osadila Matica slovenská roku 2019 a pripomína prelomovú udalosť, ktorá sa odohrala pred stopiatimi rokmi a zaznamenala návrat slovenčiny do škôl, úradov, ale aj celkového života našich predkov. Dnes tak, ako každoročne v spolupráci s 22. mechanizovaným práporom v Michalovciach organizujeme pietnu spomienku venovanú všetkým, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali a vzopreli sa jeho neľudskej ideológii nemeckého nacizmu.“
Prítomným sa prihovoril aj predseda Matice slovenskej Marián Gešper.
Nesmieme zabúdať na to, že sloboda je veľmi krehká a vzácna. Kvôli dnešnému uponáhľanému i vypätému štýlu života si ani neuvedomujeme, ako neúprosne a rýchlo plynie čas.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť