Sobota 13. 04. 2024 16:29:43 | Meniny má Aleš

Čaputová ďalej blokuje vznik ministerstva športu. Obráti sa na Ústavný súd

BRATISLAVA/ Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla nepodpísať novelu tzv. kompetenčného zákona, ktorú 16. januára opätovne schválili poslanci Národnej rady SR.

TASR|24. január 2024|15:00:06

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Prezidentka nevylučuje, že bude vetovať zrušenie špeciálnej prokuratúry. Zváži aj podanie na Ústavný súd
Čítajte viac >

Právna úprava predpokladá vznik ministerstva cestovného ruchu a športu. Ako už skôr avizovala, v krátkom čase sa prezidentka obráti na Ústavný súd (ÚS) SR.

Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Poslanci schválili novelu kompetenčného zákona ešte v decembri 2023. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní. Začiatkom roka ju prezidentka parlamentu vrátila s viacerými výhradami. Následne parlament prelomil jej veto a zákon opätovne schválil.

Novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy okrem vzniku nového ministerstva prináša aj zmeny vo výbere predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Časť výhrad prezidentky smerovala k týmto zmenám.

Z novely vyplýva, že predsedu ŠÚ SR by po novom vymenúvala a odvolávala vláda, nie prezident. Do zákona sa dopĺňa, že "predseda úradu pri výkone svojej pôsobnosti koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb". Šéfa ÚDZS bude opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Doplnia sa aj dôvody na odvolanie. Novelou zákona sa takisto opätovne dopĺňajú medzi dôvody na odvolanie predsedu ÚDZS aj ďalšie závažné dôvody, medzi ktoré patrí najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.

Hlava štátu takisto namietala zaradenie Slovenskej informačnej služby a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví medzi ústredné orgány štátnej správy.

Novelou tzv. kompetenčného zákona sa majú upraviť aj pôsobnosti kontrolných orgánov v nadväznosti na potrebu ochrany obranných záujmov SR v súvislosti s vývozom, prepravou, sprostredkovaním a tranzitom položiek s dvojakým použitím, obchodovaním s výrobkami obranného priemyslu a obchodovaním s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov.


Súvisiaci článok
Prezidentka po stretnutí s odborníkmi tvrdí, že ak by predkladatelia vedeli o dosahoch Trestného zákona, nikdy novelu nepredložia. „Je to zvrátené,“ povedala Žitňanská
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť