Nedeľa 14. 04. 2024 01:31:25 | Meniny má Justina

Elán chystá koncert so symfonickým orchestrom. Prvý raz v histórii

SLOVENSKO/ Najväčšie hity legendárnej skupiny Elán so symfonickým orchestrom, toto spojenie zatiaľ žiadny fanúšik jednej z najslávnejších československých kapiel nikdy nepočul. Prichádza však zmena. Elán pridáva tretí koncert do najväčšej slovenskej haly a prvý raz vo svojej kariére vystúpi so symfonickým orchestrom.

TASR|29. január 2024|08:00:06

Zdroj: Facebook / ELÁN

Súvisiaci článok
Meky Žbirka má v Košiciach výstavu. Roky a dni jeho života uviedla Marika
Čítajte viac >

Koncertným programom nazvaným ELÁN Rock Symphony ukončí 29. septembra tri za sebou idúce koncerty v bratislavskej Tipos aréne. TASR o tom informoval PR manažér Roman Helcl.

Nedávno ohlásené dve koncertné vystúpenia v Bratislave a pražskej O2 aréne kapela stihla vypredať v priebehu niekoľkých týždňov. V momente, keď vypredá aj tretí koncert, stane sa prvou československou kapelou, ktorá trikrát za sebou zaplní najväčší športový štadión na Slovensku. Program ELÁN Rock Symphony sa uskutoční len jedenkrát, exkluzívne v Bratislave.

Snahy prepojiť hudbu populárnej skupiny so symfonickým orchestrom sa objavovali v 50-ročnej histórii populárnej skupiny niekoľkokrát. Vždy ich však hudobníci zamietli.

"Viac ako 50 rokov som toto spojenie odmietal. Jednoducho som to tak necítil. Ale teraz, na konci kariéry, to urobíme a myslím, že to bude bombové," hovorí frontman skupiny Jožo Ráž.

Pôjde o jedinečné prepojenie hitov, ktoré kapela produkuje viac ako 50 rokov. "Fanúšikovia nás budú vidieť a počuť v spojení, ktoré od nás zatiaľ nepoznajú, v rockovom štýle pred symfonickým orchestrom. Bude to pre nás aj pre nich jedinečný zážitok," dodáva Jano Baláž s tým, že týmto koncertom sa kapela rozlúči so svojimi fanúšikmi vo svojom rodnom meste.

Skupina podľa neho veľmi starostlivo vyberala teleso, s ktorým najväčšie hity Elánu naštuduje. Nakoniec si vybrala Bohemia Symphony Orchestra of Prague na čele so šéfdirigentom Martinom Šandom. Ten má veľké skúsenosti so spojením rockovej a symfonickej hudby. Jeho orchester absolvoval niekoľko európskych turné s rockovými skupinami, ako Deep Purple, Europe alebo Alice Cooper.

Skupina Elán vznikla v roku 1968. Vydala 15 štúdiových albumov, päť anglických albumov a kompilácie, za ktorých predaje získala neuveriteľných 25 platinových platní. Koncert Elánu na Letnej si nenechalo ujsť viac ako 100 000 fanúšikov, Slováci zároveň v roku 2007 vypredali aj slávnu Carnegie Hall v New Yorku. Pilierom kapely sú Jožo Ráž (spev, basgitara) a Jano Baláž (spev, gitara). Jeden zo zakladateľov kapely Vašo Patejdl (klávesy, spev) zomrel v auguste minulého roka. Elán naposledy koncertoval v roku 2018, keď svoje veľkolepé československé halové a open air turné ukončil vo vypredanej pražskej O2 aréne.

img_hlavicka_elan_logo--pre-vasa.png Zdroj: elan.sk


Súvisiaci článok
Pohoda zorganizuje v Kyjeve jednodňový festival. Kaščák chce Ukrajincom ukázať spolupatričnosť po dvoch rokoch krutej ruskej agresie
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť