Sobota 18. 05. 2024 08:04:26 | Meniny má Viola

Fico to presadil: Členovia vlády budú zarábať viac!

SLOVENSKO/ Paušálne náhrady členov vlády, ktoré dostávajú navyše k svojmu platu, sa budú určovať novým spôsobom. Kým v minulosti boli stanovené pevnou sumou, po novom sa budú odvíjať od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. V dôsledku toho sa oproti minulosti zvýšia.

TASR|6. február 2024|14:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook / Úrad vlády Slovenskej republiky

Súvisiaci článok
Fico vraj za sto dní dokázal viac, ako vlády pred ním za celé roky
Čítajte viac >

Vyplýva to z návrhu premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý v utorok schválila vláda.

Predseda vlády tak bude poberať paušálnu náhradu vo výške 4,5-násobku, podpredseda vlády získa 3,5-násobok a minister 3,1-násobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve SR. Priemerná mesačná mzda v 3. kvartáli minulého roka bola podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR 1403 eur.

Vláda v schválenom uznesení zdôraznila, že naposledy boli paušálne náhrady určené ešte v roku 2001 a nezodpovedajú tak reálnej ekonomickej a finančnej situácii, ako aj výrazne zvýšeným požiadavkám na prácu členov vlády. Pravidelne pritom absolvujú výjazdové rokovania kabinetu, nemajú nárok na žiadne náhrady pri tuzemských cestách a všetky náklady spojené s ubytovaním a stravovaním si tak hradia z paušálnych náhrad.

Vláda v materiáli tiež pripomenula, že na základe zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov patrí členovi vlády plat vo výške 1,5-násobku platu poslanca Národnej rady (NR) SR, čím sa zvýrazňuje vyššia miera politickej a právnej zodpovednosti člena vlády v porovnaní s poslancom.

Kabinet tiež podľa uznesenia nemôže niesť politickú zodpovednosť za hospodárenie predchádzajúcich vlád, pričom práve kvôli nehospodárnemu nakladaniu s verejnými financiami predchádzajúcimi vládami došlo v minulom roku vzhľadom na pravidlá dlhovej brzdy k zníženiu platov členov vlády.

"Vláda plne rešpektuje ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Zároveň však chce naplniť účel zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, v ktorom sa pri platovom ohodnotení člena vlády zvýrazňuje jeho vyššia miera politickej a právnej zodpovednosti v porovnaní s poslancom NR SR. Preto vláda uznesením navrhuje nové určenie paušálnych náhrad pre členov vlády," vysvetlil kabinet s tým, že to považuje za dočasné riešenie odmeňovania členov vlády.


Súvisiaci článok
Zisk slovenských bánk dosiahol vlani 1,2 miliardy eur. Vláda na ne uvalila mimoriadnu daň
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť