Štvrtok 13. 06. 2024 14:29:53 | Meniny má Anton

Prezidentka: "Je to zlá správa pre Slovensko!" Čaputová zváži možnosti, aby Trestný zákon nenadobudol účinnosť

SLOVENSKO/ Prezidentka SR Zuzana Čaputová zváži všetky ďalšie možnosti svojho postupu, aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť. Jej prijatie v parlamente označila za zlú správu pre Slovensko a všetkých jeho občanov.

TASR|9. február 2024|07:00:08

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Fico zrušil Lipšicovu prokuratúru, ako sľúbil. Na ťahu je Čaputová
Čítajte viac >

TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

"Považujem za neakceptovateľné, aby sa takéto závažné zmeny v trestnej politike štátu diali bez riadneho legislatívneho procesu. Náš právny poriadok pripúšťa skrátené legislatívne konanie iba ako výnimočný nástroj, a to len za podmienky, že je prítomný aspoň jeden z dôvodov uvedený zákonom. Som presvedčená, že v tomto prípade žiadny takýto dôvod neexistoval," uviedla hlava štátu v stanovisku.

Mrzí ju, že koaliční poslanci nevypočuli hlasy verejnosti a odbornej obce a nestiahli materiál z rokovania. Novela v oblasti trestného práva pripravená bez odbornej oponentúry môže podľa jej slov spôsobiť celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv osôb poškodených trestnou činnosťou.

Prezidentka upozornila na to, že návrh sa na poslednú chvíľu menil rozsiahlymi pozmeňujúcimi návrhmi, aj tesne pred jeho schvaľovaním v parlamente. "Na jeho príprave sa podieľali a za zmeny hlasovali aj poslanci, ktorým táto novela zlepší ich procesné postavenie v prebiehajúcich trestných konaniach, čo rovnako považujem za neprípustné," uzavrela.

Novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer. Legislatíva počíta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.


Súvisiaci článok
Za vraždu Daniela Tupého nikto pykať nebude. Ak koalícia „dokoná“ zmenu Trestného zákona, bude premlčaná
Čítajte viac >


Súvisiaci článok
Kým obvinený Gašpar čítal pozmeňujúci návrh, tisíce ľudí pred parlamentom protestovali proti Trestnému zákonu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť