Streda 22. 05. 2024 02:55:14 | Meniny má Júlia, Juliana

Ústavný súd prijal podanie prezidentky k Trestnému zákonu v pondelok večer

KOŠICE/ Návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti novely Trestného zákona bol na Ústavný súd (ÚS) SR doručený v pondelok (19. 2.) večer.

TASR|20. február 2024|10:00:06

Ivan Fiačan, predseda ÚS. Zdroj: Facebook/Ústavný súd SR

Súvisiaci článok
Novelu Trestného zákona podá prezidentka na Ústavný súd
Čítajte viac >

TASR to potvrdila hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

ÚS dostal návrh prostredníctvom eschránky. "Po nevyhnutnej administrácii bude zverejnený na webovom sídle Ústavného súdu," uviedla hovorkyňa.

Hlava štátu navrhla aj pozastavenie účinnosti zákona, kým súd o jej návrhu nerozhodne. "Prezidentka v podaní napáda proces prijímania zákona v skrátenom legislatívnom konaní aj jeho obsah. Okrem iného kritizuje porušenie pozitívneho záväzku štátu efektívne postihovať trestnú činnosť a chrániť práva občanov poškodených trestnou činnosťou," informoval v pondelok hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Čaputová je presvedčená, že kombinácia zásadného zníženia trestných sadzieb, zvýšenia hraníc škody, zmien v ukladaní podmienečných trestov odňatia slobody a zmien v oblasti premlčania je rezignovaním štátu na ochranu bezpečnosti svojich občanov, ochranu ich základných práv a slobôd, ako aj na pozitívny záväzok štátu efektívne vymáhať spravodlivosť, a znamená silný odklon od ochrany princípov právneho štátu.


Súvisiaci článok
Fico v reakcii na prezidentku vidí ďalších tisíc dôvodov pre novelu Trestného zákona
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť