Streda 22. 05. 2024 09:02:12 | Meniny má Júlia, Juliana

Opera Carmen sa po 20 rokoch vracia do Banskej Bystrice

BANSKÁ BYSTRICA/ Štátna opera v Banskej Bystrici prináša jednu z najslávnejších a najhranejších opier na svete Carmen od francúzskeho skladateľa Georgesa Bizeta. Na banskobystrických doskách sa legendárne dielo predstaví v novom spracovaní a s medzinárodným obsadením. Opera uvedie Carmen v premiére 23. a 24. februára.

TASR|21. február 2024|10:00:06

Zdroj: Štátna opera Banská Bystrica

Súvisiaci článok
Banskobystrický samosprávny kraj hľadá "kvety" kultúry a umenia
Čítajte viac >

"Myslím si, že sme pripravili všeobecne známe a obľúbené operné dielo. V každom divadle diváci očakávajú, keď bude obnovená nejaká premiéra, takže my sa vraciame ku Carmen po 20 rokoch a zároveň 62 rokov od prvého uvedenia tejto opery na našej scéne. Som rád, že opäť môžeme divákom urobiť radosť, a verím, že z divadla budú odchádzať plní umeleckých zážitkov," konštatoval v utorok umelecký riaditeľ opery Šimon Svitok.

Dielo hudobne naštudoval šéfdirigent opery Igor Bulla, réžie a choreografie sa zhostila umelecká riaditeľka baletu Dana Dinková. V hlavnej úlohe Carmen sa predstaví domáca sólistka Michaela Šebestová a Monika Fabianová zo Slovenského národného divadla, ktorá si rolu v Banskej Bystrici zopakuje po 20 rokoch. Postavu Dona Josého stvárnia Jakub Pustina z Českej republiky a tenorista Diego Godoy z Čile. V úlohe Escamilla, ktorý spieva slávnu áriu toreadora, účinkujú Roman Krško a slovenský herec Filip Tůma. Diváci sa môžu tešiť na elegantné a sofistikované kostýmy Ľudmily Várossovej. Impozantnú scénu v podobe obrovského kubistického býka vytvorila Lucia Šedivá.

"Samotná opera je logicky a zrozumiteľne napísaná. Svojou podstatou je atraktívna aj pre neoperného diváka už tým, že ide o silný emočný príbeh s pestrou farebnou hudbou plnou strhujúcich folklórnych motívov, ľudových tancov a piesní, o príbeh vzrušujúcej lásky a kontrastov cigánskeho života, dramatického napätia i tragického vyvrcholenia. V režijnej koncepcii som sa chcela čo najviac priblížiť k divákovi prostredníctvom inscenačnej prirodzenosti a naturalizmu. Znamenalo to zbaviť sa operných póz i klišé, pri hereckých a pohybových výrazových prostriedkov sa pridržiavať hlavnej myšlienky diela - slobody človeka," priblížila Dinková.

Bizetov sugestívny príbeh o mladej Carmen spolu s nesmrteľnou hudbou kraľuje operným javiskám už od roku 1875 v rôznych adaptáciách. Štátna opera sa k nemu vracia vo svojej histórii už po siedmy raz.


Súvisiaci článok
Košice prišli o svoje jedinečné múzeum. Zbierkové predmety rozpredajú
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť