Utorok 09. 04. 2024 05:53:19 | Meniny má Milena

Stav v slovenskej armáde chceli minulý rok zvýšiť o tisíc. Narástol len o 25 vojakov

SLOVENSKO/ Minuloročná kampaň na zviditeľnenie služby profesionálnych vojakov nenaplnila očakávania, zhodnotil rezort obrany. Pripúšťa však, že zvyšovanie záujmu je dlhodobý proces a zvýšený počet žiadostí možno očakávať s časovým oneskorením.

TASR|24. február 2024|09:28:44

Zdroj: Facebook/Ozbrojené sily Slovenskej republiky

Súvisiaci článok
Ministerstvo obrany kúpi 5 000 útočných pušiek za 16 miliónov eur z fondu USA
Čítajte viac >

Do Ozbrojených síl (OS) SR vlani prijali 1154 vojakov, služobný pomer ukončilo 1129. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR. Ambíciou bolo zvýšiť stavy v armáde o 1000 miest.

"Naplnenosť v OS SR ovplyvňuje niekoľko faktorov, ako je rotácia personálu (skončenie služobného pomeru profesionálnych vojakov), zmeny v organizačných štruktúrach OS SR, ako aj prijímacie procesy. Porovnaním uvedených faktorov je možné konštatovať, že stav naplnenosti a plán zvýšenia personálu v OS SR nezodpovedá stanoveným cieľom," zhodnotilo ministerstvo.

Šírenie dobrého mena ozbrojených síl a zvyšovanie záujmu o vstup do OS SR je podľa rezortu dlhodobý proces. Ku kontinuálnemu procesu podpory regrutácie prispievajú napríklad aktivity v rámci prezentácie samotných profesionálnych vojakov na rôznych verejných podujatiach či na školách," načrtlo MO SR.

Poukázalo napríklad na dlhodobú spoluprácu so strednými školami a konzervatóriami. Spoznávanie vojenského prostredia a vojenskej práce študentami stredných škôl umožňuje podľa neho ľahšie rozhodovanie sa stredoškolákov pri výbere vojenského povolania po ukončení školy.

V OS SR najviac chýbajú najmä vodiči skupiny C, kuchári, elektrotechnické odbornosti (spojári, elektrošpecialisti systémov), strojnícke odbornosti (mechanici lietadiel) či IT špecialisti.


Súvisiaci článok
Zaľúbila sa do amerického vojaka a poslala mu tisícky eur. Bol to podvodník ...
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť