Reportáž o podvodníčke v online priestore priniesla verejnoprávna televízia RTVS.
Desiatky mamičiek, podľa zistení RTVS, naleteli podvodníčke, ktorá ponúkala knihy a hračky cez internet. Najskôr si vypýtala peniaze, že potom pošle tovar. Neposlala...
Tak ako pani Jana. Tá chcel kúpiť knihy pre deti v nemocnici.
Poslala jej 180 eur za 60 kníh. Ale čakala na ne márne.
A tak požiadala o vrátenie peňazí. Dočkala sa však len výhovoriek. Peniaze vraj nemá, lebo jej ich zobral exekútor. Zaplatí vraj potom, ako jej dorazí materská. Ale ani z toho nebolo nič.
A tak pani Jana začala pátrať a zistila, že žena vystupuje na internet pod viacerými prezývkami, ponúka opakovanie ten istý tovar a zrejme takto oklamala už desiatky žien. Jana ich kontaktuje.
Ak je totiž škoda len malá, napríklad 30 eur, a polícia nevie dokázať, že k online platbe vôbec došlo, môže to odmietnuť. Škoda musí byť aspoň malého rozsahu, teda minimálne 266 eur. Pritom, ak sa takéto podvody dokázateľne dejú opakovanie, škoda sa sčítava.
A môže ísť aj o trestný čin. Po celom Slovensku už oklamané ženy podali 6 hromadných trestných oznámení.
Reportéri RTVS sa skontaktovali aj s podvodníčkou. Tá vyjadrila ľútosť a uviedla, že si neuvedomovala, čo robí a že s tým už nadobro skončila.
Zástupca Slovenského obchodnej inšpekcie varuje, že 80% podnetov dnes dostávajú pre podozrenia z internetového obchodu. Ľudí upozorňuje, že by v žiadnom prípade nemali platiť dopredu, ale trvať na dodaní tovaru a platbe na dobierku.
Veľmi dôležité je tiež vedieť, od koho tovar kupuje. Ak ide totiž len o prezývku na internete, len veľmi ťažko si budete uplatňovať náhradu škody, alebo reklamáciu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť