Už 1. mája 2024 uplynie 20 rokov, odkedy sa Slovensko v roku 2004 stalo plnohodnotným členom Európskej únie. Spoločnosť Moja mincovňa pri tejto príležitosti vydáva pamätnú mincu - striebornú korunu. Výročnú mincu možno získať na stránke Mojej mincovne po vyplnení formulára, zaplať treba poštovné a balné v hodnote 5 eur.
Pamätná minca 20. výročia vstupu Slovenska do EÚ. Zdroj: mojamincovna.sk
Čo prináša slovenské členstvo v EÚ?
Po vstupe do Európskej únie sa Slovensko stalo rovnocenným partnerom v skupine krajín, ktoré dnes tvoria najväčšiu obchodnú moc na svete a zdieľajú spoločné hodnoty ako ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát, ľudské práva a solidarita.
"Dnes zabúdame na to, ako dlho sme sa usilovali získať miesto za európskym rokovacím stolom. Náš vstup do EÚ bol náročným procesom, kedy sme si museli vybojovať našu cestu do Európy a splniť predvstupové kritériá," uviedol Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Solidarita a spolupatričnosť zohrali dôležitú úlohu najmä počas pandémie Covidu-19. V súčasnosti, v kontexte vojenského konfliktu na Ukrajine, všetky členské štáty spojili sily a prijímajú spoločné opatrenia na pomoc Ukrajine aj členským štátom, vrátane Slovenska, ktoré poskytujú pomoc ľuďom opúšťajúcim svoje domovy na Ukrajine.
"Práve v časoch vojny u nášho suseda sa ešte naliehavejšie ukazuje, aká dôležitá je ochrana a podpora spoločenstva európskych krajín,“ dodal Vladimír Šucha.
Slovensko je členom Európskej únie od roku 2004. Zdroj: slovakia.representation.ec.europa.eu
Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do EÚ výrazne zlepšila. Do roku 2020 získalo Slovensko takmer 30 miliárd eur na rozvoj z európskych fondov. Navyše, Slovensko je čistým príjemcom finančných prostriedkov z EÚ, čo znamená, že dostáva viac peňazí, ako do európskej kasy prispieva. Vďaka tomu boli v oblastiach ako regionálny rozvoj, doprava, školstvo, veda a výskum, zdravotníctvo a ochrana životného prostredia podporené stovky projektov.
Z európskych fondov sa realizovali projekty ako výstavba a rekonštrukcia škôl, predškolských zariadení a nemocníc, obnova námestí, budovanie vedeckých parkov, modernizácia cestnej siete a železníc a mnohé ďalšie, ktoré prispeli k lepšiemu životu Slovákov. Na obdobie 2021 – 2027 je k dispozícii až 13 miliárd eur z eurofondov a z Plánu obnovy ďalších približne 6 miliárd eur.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť