Štvrtok 20. 06. 2024 05:43:16 | Meniny má Valéria

Európski primátori sa v pondelok zídu v Bratislave. Aj dvaja ukrajinskí

BRATISLAVA/ Mesto Bratislava bude v pondelok (27. 5.) hostiť európskych primátorov. Diskutovať o demokracii a jej ochrane v európskom priestore prídu primátori a zástupcovia Budapešti, Varšavy, Paríža či Tirany, ale aj ukrajinských miest Charkov a Ľvov. Podujatie sa koná v rámci summitu Paktu slobodných miest, ktorého hostiteľom je v roku 2024 primátor Bratislavy Matúš Vallo.

TASR|24. máj 2024|08:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Matúš Vallo

Súvisiaci článok
Petržalka má problém s potkanmi. Môžu sa dostať aj do bytov!
Čítajte viac >

"Jedným z dôležitých záverov summitu má byť aj pristúpenie k spoločnej deklarácii odsudzujúcej akékoľvek politicky motivované násilie voči jednotlivcom alebo skupinám osôb," konštatuje hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Bratislavská deklarácia má byť zhrnutím základnej misie Paktu a roly miest pri ochrane demokracie a otvorenej spoločnosti. Zachytáva aktuálne hrozby pri rozvoji demokracie, ktoré vidí najmä v populizme, dezinformáciách a nedôvere v inštitúcie. Rezolútne odsudzuje akékoľvek politicky motivované násilie voči jednotlivcom alebo skupinám osôb. Venuje sa však aj globálnym výzvam v oblasti životného prostredia, digitálnej reality, či kvality života a bezpečnosti, zároveň zdôrazňuje úlohu miest pri ich riešení.

"Jednou z hlavných očakávaných tém diskusií primátorov v rámci summitu bude nepochybne aj situácia na Ukrajine," doplnil Bubla.

Súčasťou samitu sú aj dve verejné diskusie v Slovenskej národnej galérii, v ktorých sa predstavia primátori viacerých členských miest Paktu. Prvá sa bude venovať úlohe primátorov a miest pri obrane demokracie v Európe, druhá bude skúmať, ako môžu mestá vychovávať svojich obyvateľov k demokratickejším a otvorenejším postojom k svetu a svojmu okoliu.

Pakt slobodných miest bol založený primátormi Bratislavy (Matúš Vallo), Budapešti (Gergely Karácsony), Prahy (Zdeněk Hřib) a Varšavy (Rafał Trzaskowski) v roku 2019. V súčasnosti je neformálnou alianciou primátorov viac ako 30 európskych miest.

Pakt úzko spolupracuje s ukrajinskými mestami už od čias pred ruskou inváziou, najmä s Kyjevom a ďalšími väčšími mestami. Začiatkom roka 2022 sa stal členom aj primátor Kyjeva Vitalij Kličko. Na bratislavskom summite by sa mal novým členom Paktu stať aj primátor Charkova.

Cieľom Paktu je chrániť a podporovať spoločné hodnoty slobody, ľudskej dôstojnosti, demokracie, rovnosti, dodržiavania práv, sociálnej spravodlivosti či tolerancie a kultúrnej rozmanitosti. Ale tiež pomenovávať najpálčivejšie výzvy spoločnosti a vystupovať voči populizmu. Zmyslom Paktu je najmä výmena nápadov, know-how a poznatkov pri riešení hlavných výziev v rozvoji miest.


Súvisiaci článok
Kysucký primátor si znížil plat o 1 200 eur
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť