Pondelok 15. 07. 2024 21:15:14 | Meniny má Henrich

Blanár zdôraznil, že mierové rokovania o Ukrajine by mali byť za účasti Ruska

SLOVENSKO/ Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Zároveň vyjadril nádej, že mierové rokovania o konflikte na Ukrajine budú pokračovať za účasti všetkých dôležitých krajín, vrátane Ruska.

TASR|16. jún 2024|15:36:55

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Juraj Blanár

Súvisiaci článok
Blanár rokoval s ruským ministrom Lavrovom, no zatiaľ tají, prečo a o čom. Informáciu prinieslo ruské štátne médium
Čítajte viac >

Blanár reprezentuje na prebiehajúcom summite vo Švajčiarsku Slovensko, pričom pripomenul, že zastupuje slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

"Pevne verím, že tento summit bude naozaj konštruktívny a bude vytvárať priestor pre ďalší pokračujúcu summit, ktorý bude konečne viesť k mierovému rokovaniu so všetkými dôležitými partnermi, ktorí sú potrební za stolom, a to sú krajiny globálneho juhu, ale predovšetkým Ruská federácia," povedal Blanár vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie je summit vo Švajčiarsku výnimočný tým, že sa na ňom zúčastňujú hlavy štátov a premiéri na rozdiel od predchádzajúcich podobných stretnutí, ktoré boli na úrovni politických a bezpečnostných poradcov.

Výnimočnosť prebiehajúceho summitu okrem toho spočíva aj v tom, že sú na ňom rozoberané konkrétne témy. "Je to jadrová bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a rovnako aj humanitárne aspekty. Ja osobne sa zúčastním panelu týkajúceho sa jadrovej bezpečnosti, pretože veľmi dobre vieme, že táto bezpečnosť je veľmi dôležitá," uviedol Blanár s tým, že akákoľvek jadrová nehoda na Ukrajine by mohla mať dosah aj na Slovensko.

Blanár sa v sobotu (15. 6.) zúčastnil na otvorení plenárneho zasadnutia a v nedeľu vystúpi na plenárnom rokovaní, priblížilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí v príspevku na sociálnej sieti.


Súvisiaci článok
Slovensko podporí mierovú konferenciu na žiadosť Ukrajiny, aj bez účasti Ruska. Avizoval to Blanár
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť