Na mestskom zastupiteľstve prešovskí poslanci odsúhlasili nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré zlegalizuje predzáhradky a komunitné záhrady. Týkať sa to nebude iba novovzniknutých, ale aj tých, ktoré ľudia vybudovali pred platnosťou VZN.
„Túto právnu definíciu predzáhradiek a komunitných záhrad už naše mesto nutne potrebovalo. Prešovčania sú v tomto smere aktívni, záleží im na ich prostredí, mali sme tu súťaže o najkrajšiu predzáhradku, no chýbala im legálna forma. Za to, že robia niečo pre zeleň na svojom sídlisku a skrášľujú okolie bytoviek, by im nemali vznikať problémy, práve naopak, chceme aby cítili zo strany mesta podporu.
Prešovčanom chceme zároveň dôkladne vysvetliť, ako pri registrácii svojej predzáhradky postupovať. Preto pripravujeme sériu diskusií v mestských častiach, kde zodpovieme najčastejšie kladené otázky a vyvrátime niektoré mýty, ktoré k tejto téme stihli na sociálnych sieťach vzniknúť,“ povedal primátor mesta Prešov František Oľha.
Najväčším problémom v minulosti bolo vytváranie predzáhradiek bez znalosti o umiestnení inžinierskych sietí na pozemkoch, ktorých vlastníkom je mesto. Pri rôznych opravách, údržbe či havarijných stavoch by museli pracovníci predzáhradky poškodiť alebo úplne odstrániť. Radnica preto v novom procese registrácie predzáhradiek odporúča žiadateľom informovať sa u správcu bytového domu o umiestnení inžinierskych sietí na pozemku.
Celkovo je starostlivosť o predzáhradky skvelý spôsob, ako prispieť k estetike a príjemnej atmosfére okolia svojho domu. Keď ľudia venujú čas úprave svojich predzáhradok, nielenže zvyšujú atraktivitu svojho domova, ale tiež prispievajú k celkovej pohode v susedstve. Upravené a dobre udržiavané predzáhradky majú veľa pozitívnych účinkov.
O tom, čo všetko môže, prípadne nemôže byť v predzáhradke, ako pri jej tvorbe postupovať, ktoré zásady je potrebné pri jej realizácii dodržať, sa môžu obyvatelia mesta dočítať v manuáli tvorby predzáhradiek, ktorý je verejne dostupný na webovom sídle mesta.
Starostlivosť o predzáhradku pri bytovom dome môže byť niekedy kontroverzná
Ak nie je jasné, kto je zodpovedný za údržbu predzáhradky, alebo ak nie sú jednoznačne definované pravidlá, môže to viesť k sporom medzi obyvateľmi. Niekto môže investovať čas, peniaze a úsilie do úpravy predzáhradky, len aby zistil, že iní obyvatelia s tým nesúhlasia alebo že došlo k porušeniu pravidiel.
Obyvatelia môžu mať rozdielne názory na to, čo by sa malo s predzáhradkou robiť. Niektorí môžu preferovať jednoduchú, nenáročnú údržbu, zatiaľ čo iní by mohli chcieť komplexné úpravy. Tieto rozdiely môžu viesť k napätiu, ak nie je dosiahnutá zhoda.
Starostlivosť o predzáhradku môže vyžadovať financie na rastliny, nástroje alebo údržbu. Ak sa náklady nezhodnotia rovnomerne medzi všetkých vlastníkov, tí, ktorí sa o predzáhradku starajú, môžu mať pocit, že nesú neprimeranú časť bremena, zatiaľ čo ostatní neprejavujú záujem ani neprispievajú.
Nové VZN prijaté zastupiteľstvom však nedefinovalo iba štatút predzáhradky, ale aj komunitnej záhrady. Opisuje aj vzťahy smerom k správe, ochrane a údržbe verejnej zelene, ako aj povinnosti a zodpovednosť pri jej poškodení. Posledná právna úprava na pôde mesta v tejto oblasti pochádzala ešte z roku 2010, odkedy vzniklo viacero nových prvkov mestskej zelene.
Radnica si v súvislosti s legalizáciou predzáhradok a komunitných záhrad pripravila diskusie, počas ktorých vysvetlí všetky podrobnosti a postupy, ako si vytvoriť predzáhradku.
Kedy a kde sa budú diskusie konať
- pondelok 19. 8. o 18:00 – ZŠ Májové námestie
- utorok 20. 8. o 18:00 – ZŠ Čsl armády
- streda 21. 8. o 18:00 – PKO Šváby, Švábska 27/A
- štvrtok 22. 8. o 18:00 – PKO Sídlisko 3, Prostějovská 35
Kto bude diskutovať
- František Oľha, primátor mesta Prešov
- Martin Ďurišin, poslanec MSZ mesta Prešov
- Patrik Panda, hlavný architekt mesta Prešov
Žiadateľom môže byť občan s trvalým bydliskom v meste Prešov, ktorý je zároveň vlastníkom bytu v bytovom dome, pri ktorom sa záhradka zakladá alebo legalizuje. Žiadateľom môže byť tiež skupina vlastníkov bytov v bytovom dome alebo aj správca bytového domu ako právnická osoba.
Žiadateľ je povinný získať súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Následne na základe získaného súhlasu podá žiadosť na mestskom úrade osobne, poštou, alebo elektronicky. K žiadosti musí priložiť aj nákres predzáhradky. Pri realizácii predzáhradky je tiež dôležité umiestnenie inžinierskych sietí na danom pozemku. Podanú žiadosť posúdi spráca verejnej zelene s odborom hlavného architekta mesta Prešov a odborom majetku za účelom uzavretia zmluvy o výpožičke.
Mestá by mohli zvážiť podporu pre obyvateľov, ktorí sa oficiálne a nezištne starajú o predzáhradky pri bytových domoch, pretože takáto aktivita prispieva k zlepšeniu verejného priestoru a celkového vzhľadu mesta.
Formy podpory zo strany mesta by mohli zahŕňať finančné príspevy na nákup rastlín a iného potrebného materiálu, poskytovanie odborného poradenstva, uznanie a ocenenie za túto dobrovoľnú prácu. Podpora zo strany mesta môže byť motiváciou pre obyvateľov, aby sa viac angažovali v starostlivosti o svoje prostredie, čo prinesie prospech nielen jednotlivcom, ale aj širšej komunite.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť