"Trváme na jednej jedinej veci, na dodržiavaní platných dohôd a zmlúv," skonštatoval Šutaj Eštok, ktorý odmietol scenár, že by šéfom parlamentu mal byť on. Medializované špekulácie a teórie označil za nepravdivé. Deklaruje, že koalícia vyrieši situáciu v septembri, tak ako avizovala. Majerský očakáva, že funkcia predsedu NR SR bude čo najskôr obsadená. "Očakávam a ľudia na Slovensku naozaj očakávajú, že tento post bude konečne obsadený a že budeme mať zabezpečený riadny chod," odkázal predseda KDH.
Opozícia podľa Majerského naďalej trvá na odvolaní ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) i ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). To, čo sa deje v slovenskej justícii, nemá podľa neho obdobu. Kritizuje prepustenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ale aj novelu trestných kódexov. Hovorí o nedôvere a skepse zo strany občanov. Dôvodov na odvolanie Šimkovičovej je tiež podľa neho veľa, pričom poznamenal, že sa ministerkou ani nemala stať. Výhrady má naďalej aj voči šéfke rezortu zdravotníctva Zuzane Dolinkovej (Hlas-SD).
Návrhy na odvolanie ministrov považuje Šutaj Eštok za legitímne nástroje opozície. Parlament by sa mal nimi zaoberať pravdepodobne budúci týždeň. V prípade Suska pripomenul, že pri podaní mimoriadneho dovolania len využil právny nástroj, ktorý mu zákon umožnil, treba si však počkať na rozhodnutie súdu. Či by postupoval rovnako ako minister spravodlivosti, neodpovedal. "Je to na Suskovi, on prebral zodpovednosť," odkázal. Súhlasí však s tým, že šéf rezortu spravodlivosti mohol celý prípad verejne vysvetliť. Bude na neho apelovať, aby zvolal tlačovú konferenciu.
Na margo Šimkovičovej Šutaj Eštok poznamenal, že ju chcú odvolávať za niečo, za čo je platená a využíva len svoje kompetencie. Priznal, že forma odvolávania, napríklad riaditeľov kultúrnych inštitúcií, mohla byť iná, baviť o tom sa však chce osobne, nie verejne.
"Kto robí, urobí aj chyby. Budeme sa o týchto chybám, ktoré robíme možno aj my, baviť s našimi koaličnými partnermi. Budem sa ich pýtať na veľa vecí," podotkol Šutaj Eštok, ktorý stojí za šéfmi ministerstiev, za ktoré zodpovedá.
Minister vnútra zároveň obhajuje reorganizáciu policajného zboru, ktorá je podľa neho potrebná. Druhá fáza od septembra má reflektovať zrušenie špeciálnej prokuratúry i nové trestné kódexy. Majerský sa však obáva, že nejde o reorganizáciu, ale úplné zrušenie Národnej kriminálnej agentúry a exponované prípady budú zametené pod koberec. To však Šutaj Eštok dôrazne odmieta. Majerskému sa nepozdáva ani to, že o prezidentovi nie je v súčasnosti počuť. Očakáva tiež skoré vyriešenie atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť