Kremnická mincovňa bola založená v roku 1328, keď kráľ Karol Róbert udelil banskej osade mestské privilégiá. Tým sa Kremnica stala významným centrom razenia mincí v Uhorsku, ktoré malo bohaté zásoby drahých kovov. Príchod odborníkov z Kutnej Hory výrazne ovplyvnil rozvoj mincovníctva v Kremnici.
Zdroj: Facebook/ Mincovna Kremnica
V polovici 13. storočia stúpol kurz zlata, čo podnietilo Karola Róberta k zavedeniu zlatej mince v Uhorsku. Vplyvom talianskych bankárov a s cieľom konkurovať zahraničným minciam začal aj v Kremnici raziť zlatý florén, neskôr nazývaný dukát. Vysoká rýdzosť a stabilita dukáta ho urobili obľúbeným platidlom v európskom obchode.
Kremnická mincovňa bola známa nielen zlatými dukátmi. Vyrábala aj širokú škálu strieborných mincí, od grošov až po toliare. Po roku 1918 sa jej produkcia rozšírila o československé a slovenské koruny a mince pre mnohé zahraničné krajiny.
Mincovňa Kremnica bola nielen centrom výroby mincí, ale aj významným strediskom medailérstva. Zruční majstri tu vyrábali medaily, plakety, vyznamenania a mnohé ďalšie pamätné predmety. Medailérske umenie sa do Uhorska dostalo aj vďaka kráľovnej Beatrix, manželke Mateja Korvína, ktorej korene siahali do Neapola.
Zdroj: www.mint.sk
Tradičná výroba mincí bola mimoriadne náročná ručná práca. Minciari dôsledne vysekávali mince z kovového plechu pomocou kladiva a razidiel. Tento zaužívaný postup sa používal po celé stáročia. Zlomový bod nastal na začiatku 18. storočia, keď sa začali používať špeciálne lisy – balanciéry. Tieto stroje výrazne zefektívnili výrobu mincí.
Kremnická mincovňa čelila vo svojej histórii viacerým temným obdobiam, kedy bola jej budúcnosť ohrozená. Po rozpade monarchie prišla o časť zariadení a počas zničujúcej vojny bola vážne poškodená. Napriek tomu sa jej podarilo znova odvážne naštartovať výrobu a stať sa dôležitým pilierom československej, neskôr slovenskej meny.
Mincovňa úspešne zvládla aj náročný prechod na novú menu po rozpade Československa a neskôr aj zavedenie eura. Vďaka jej dlhoročným skúsenostiam a moderným technológiám dokázala na výzvy dnešnej doby reagovať rýchlo a efektívne.
Od roku 2009 sa Kremnická mincovňa stala významným dodávateľom obehových mincí pre mnoho svetových krajín. Okrem toho razí pamätné a zberateľské mince z drahých kovov pre Národnú banku Slovenska.
Zdroj: www.mint.sk
Mincovňa Kremnica už nepretržite sedem storočí píše dejiny. Spojila tradície s modernou technológiou a mince, ktoré vytvára, sú majstrovským dielom a odrazom našej kultúrnej identity.
Pri predstavovaní Mincovne Kremnica sme využili informácie z týchto zdrojov: www.mint.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť