Streda 11. 12. 2024 23:21:11 | Meniny má Hilda

Opozícia vidí rozvrat a klinec do rakvy slovenského zdravotníctva! Zaradili sme sa vraj k diktátorským režimom!

SLOVENSKO/ Opozičné parlamentné strany nesúhlasia so zmenou zákona o civilnej ochrane, prostredníctvom ktorej chce vláda prinútiť lekárov vo výpovediach, aby nútene nastúpili do práce. Situáciu to, podľa nich, ešte zhorší a mnoho lekárov zo Slovenska skutočne odíde! Preto tento, podľa nich rukojemnícky zákon, v parlamente nepodporia. ZDROJ: TASR.

Michal Filek|8. december 2024|14:39:34

Tomáš Szalay (SaS) kritizuje vládne riešenie. Zdroj: Facebook/Sloboda a Solidarita

Súvisiaci článok
Lekárov donútia pracovať! Vláda navrhne zmenu zákona v skrátenom konaní
Čítajte viac >

Progresívne Slovensko

Vláda namiesto dohody s lekármi zvolila represiu. Uviedlo to hnutie PS v reakcii na nedeľňajší krok vlády, ktorá schválila doplnenie definície mimoriadnej situácie aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti a tiež povinnosť zdravotníkov poskytovať v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie takúto starostlivosť.

"Teraz sa vyhráža trestami tým, ktorí v často nedôstojných podmienkach a s obrovským nasadením zachraňujú zdravie nás všetkých. Takýto prístup jednoznačne odmietame," uviedol predseda PS Michal Šimečka, narážajúc na ďalšie legislatívne úpravy, ktoré zavádzajú aj sankcie.

Opozičná strana kritizuje i fakt, že priamo s lekármi nediskutuje predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), spochybňuje aj úprimnosť snahy vlády dohodnúť sa s lekárskymi odborármi. "Ak by to vláda s rokovaniami myslela vážne, k takémuto zastrašovaniu by nepristúpila. Majú ešte niekoľko týždňov na to, aby našli dohodu, povedal poslanec Oskar Dvořák (PS). Mieni, že krok vlády posilní chuť zdravotníkov odísť do zahraničia.

KDH

Ostrý nesúhlas s nedeľňajším krokom vlády týkajúci sa zdravotníkov vyjadrilo opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Hovorí, že reštrikciami a hrozbou sankcií prekročil kabinet červené čiary.

"Považujeme to za zneužitie moci, nekompetentnosť vlády a jej nominantov prichádzať s koncepčnými zmenami v zdravotníctve a neschopnosť viesť konštruktívny dialóg s lekármi. Týmto vláda posúva aj v tejto sfére Slovensko k diktátorským režimom," vyhlásil predseda KDH Milan Majerský.

Poslanec KDH Peter Stachura si myslí, že vláda v nedeľu zvýšila napätie v zdravotníctve a vyženie ďalšie stovky lekárov a zdravotných sestier do cudziny. Poslanecký kolega František Majerský označil návrh vlády za ďalší klinec do rakvy slovenského zdravotníctva.


Súvisiaci článok
Visolajský: Vláda priznala, že nevie, ani nechce riešiť problémy nášho zdravotníctva
Čítajte viac >

Hnutie Slovensko

Po demontáži spravodlivosti a kultúry sa vláda chystá rozvrátiť zdravotníctvo. Vyhlásili to predstavitelia hnutia Slovensko, kritizujúci krok kabinetu, ktorý na nedeľňajšom rokovaní schválil návrh možnosti vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič na sociálnej sieti hovorí o tom, že predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) útočí na zdravotníkov za to, že nechcú viac tolerovať spôsob, akým sa sektor pod vedením Ficových vlád riadil. "Po dnešnom rozhodnutí vlády z nášho zdravotníctva nadobro odíde množstvo kvalitných lekárov, ktorí už dnes chýbajú ako soľ," doplnil bývalý minister zdravotníctva, poslanec za hnutie Marek Krajčí. Predstavitelia hnutia sa tiež pridávajú k ostrým kritikom hrozby sankcií za porušenia povinností lekárov poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová mieni, že vláda ukázala svoj postoj k zdravotníkom. "Že jej nezáleží na dialógu ani na dôstojných pracovných podmienkach pre zdravotníkov, ale iba na zastrašovaní a obmedzovaní ich práv. Tento krok spolu s opatrením, že lekárom vo výpovediach neplynú výpovedné lehoty, je neospravedlniteľný," vyhlásila.

Sloboda a Solidarita

Legislatívne zmeny, ktorých návrh schválila v nedeľu vláda, predstavujú rukojemnícky zákon. Vyhlásila to strana Sloboda a solidarita (SaS) v súvislosti s návrhom na doplnenie mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti a z toho vyplývajúce povinnosti zdravotníkov.

Pre SaS je krok vlády dôkazom, že exekutíva nezvládla situáciu s lekármi. "Pocítia to všetci. Mimoriadna situácia ešte viac prehĺbi krízu v zdravotníctve a spôsobí oveľa väčšiu frustráciu medzi lekármi," povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

Liberáli zároveň deklarujú, že za takýto zákon nezahlasujú. Upozorňujú aj na to, že minister zdravotníctvo Kamil Šaško (Hlas-SD) mal ešte čas s lekármi rokovať. "Namiesto toho siahol po represii a zastrašovaní lekárov. Toto je absolútne neakceptovateľné," uviedol poslanec SaS Tomáš Szalay.


Súvisiaci článok
Šaško: Musíme mať v rukách nástroj, že o zdravie občanov sa bude mať kto postarať
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť