Výšku aj jeho využitie upravuje legislatíva
Výška poplatkov za komunálny odpad závisí aj od legislatívnych povinností, ktoré musia mestá a obce plniť. Samospráva môže vybrané prostriedky z dane za komunálny odpad použiť na výdavky súvisiace s jeho nakladaním. Poplatok sa schvaľuje na jeden kalendárny rok a počas tohto obdobia ho nemôže upravovať.
Predpokladaný rozpočet výdavkov na nakladanie s komunálnymi odpadmi na rok 2025 predstavuje 3,75 milióna eur. Z toho zmesový a komunálny odpad tvorí sumu 3 milióny eur. Ostatné výdavky sú za biologicky rozložiteľný odpad, kuchynský odpad, prevádzku kompostárne a odstraňovanie nelegálnych skládok. Ročný poplatok za osobu po schválení návrhu klesol zo 73 eur na 68 eur za celý rok (zníženie oproti tomuto roku je o 4 eurá a 38 centov).
Znížili ho vďaka verejnému obstarávaniu
Návrh na zníženie poplatku bol predložený na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Na radnici sa snažia podľa primátorky Kataríny Macháčkovej o zodpovedné hospodárenie s financiami a efektívne nakladanie s odpadmi.
„Suma, ktorú platíme, musí byť v plnej miere prenesená na poplatníka. Mesto napriek tomu likvidáciu odpadov muselo každoročne dofinancovať z rozpočtu, pretože miera nákladov na likvidáciu odpadov neustále narastá. Nie je to tak, že mesto nehospodári správne, a preto sa poplatky zvyšujú,“ vysvetlila primátorka.
K zníženiu pristúpilo mesto vďaka verejnému obstarávaniu. Minulý rok poslanci schválili zvýšenie poplatku za komunálny odpad ako nepopulárne, no nevyhnutné opatrenie. Jedným z najdôležitejších faktorov navýšenia cien bolo obstarávanie nového dodávateľa z dôvodu ukončenia platnosti zmluvy.
Do novej zmluvy sa premietli od nového roku všetky legislatívne zmeny aj zvýšené výdavky na mzdy a služby, ktoré podľa prievidzskej primátorky výrazne ovplyvnili predpokladanú výšku nákladov.
„Úspešne verejné obstarávanie a vysúťažená nižšia cena oproti predpokladu výrazne prispeli k zníženiu nákladov na zber a likvidáciu komunálneho odpadu. Vďaka tomu sme mohli poplatok na nasledujúci rok znížiť,“ objasnila Macháčková.
Potešia aj majiteľov záhradných chatiek
Nariadenie upravuje aj výšku poplatku pre občanov, ktorým sa poplatok vyrubuje z dôvodu, že v meste vlastnia záhradnú chatku alebo garáž, no nemajú v ňom trvalý alebo prechodný pobyt.
Hovorkyňa mesta Michaela Beňadiková informovala, že poplatok sa znižuje až o 60% pre tých z vlastníkov, ktorí v zdaňovacom období predložia doklad, že zaplatili poplatok v inej obci na základe trvalého alebo prechodného pobytu.
„Prievidza poskytuje obyvateľom viacero služieb na podporu správneho nakladania s odpadom, ktoré majú vplyv na výšku poplatku. Obyvatelia môžu využívať zber zeleného odpadu, sezónny zber prostredníctvom veľkoobjemových kontajnerov, zberný dvor či kompostáreň,“ vymenovala Beňadiková.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť