Piatok 27. 12. 2024 00:08:25 | Meniny má Filoména

Z blata na pódium: Handlovčanka obsadzuje popredné priečky na majstrovstvách Slovenska

HANDLOVÁ/Aneta Kamenská je 17-ročná študentka obchodnej akadémie, ktorá počas pandémie objavila čaro adrenalínovej cyklistiky. Obdivuje slovenskú jazdkyňu Simonu Kuchyňkovú, okrem bicyklovania sa venuje behu a turistike. Tento rok získala 2. miesto na Majstrovstvách Slovenska v Žiline v endure, 2. miesto na Majstrovstvách Slovenska v zjazde v Hriňovej a dvakrát 2. miesto na dvoch kolách Slovenského pohára v Bojniciach a v Partizánskom.

Natália Štepanovičová|24. december 2024|14:00:07

Zdroj: Archív Anety Kamenskej

Súvisiaci článok
Mladá majsterka Slovenska vo floristike: Ak vás práca s kvetmi baví, venujte sa jej naplno!
Čítajte viac >

Ako ste sa k adrenalínovej cyklistike dostali a prečo ste si vybrali tento šport?

  • K cyklistike som sa dostala počas Covidu, keď sme sa len s kamarátmi vozili po lese, keďže sa nedalo nikam chodiť. Cyklistika si ma získala tým, že je to spôsob oddychu a adrenalínovej zábavy.

Venovali ste sa v detstve aj iným športom?

  • Áno, odmalička ma rodičia viedli k turistike a lyžujem od 5 rokov. Venovala som sa od 3 rokov gymnastike a neskôr tancu no odkedy som sa začala venovať cyklistike už na to nebol čas.

Čo Vás na nej fascinuje?

  • Cyklistika je veľmi rozmanitá a dá sa prakticky robiť kdekoľvek a po celý rok. Objavujete rôzne miesta a trávite čas v prírode či už sami alebo s priateľmi. Neexistuje nijaký limit, kedy sa už nemôžete zlepšovať. V cyklistike môžete skúšať rôzne veci donekonečna.

Pre tých, ktorí nevedia, aké disciplíny sa v tomto športe jazdia? Charakterizujte ich, prosím, a vysvetlite rozdiel medzi nimi.

  • Horská cyklistika sa delí na množstvo disciplín no ja sa venujem najviac enduru. Dovolím si tvrdiť, že je to jedna z fyzicky najnáročnejších disciplín. Je to kombinácia výšľapov a zjazdov. Preteky majú vždy rôznu dĺžku na Slovensku približne od 20 až 40 kilometrov zahraničí aj viac. Preteky väčšinou trvajú 4 až 5 hodín, samozrejme môžu viac aj menej v závislosti od tratí a podmienok. Jedny preteky sa skladajú väčšinou zo štyroch až šiestich rýchlostných skúšok, ktoré obsahujú technicky náročné úseky, strmé pasáže, skoky, dropy, prepady a môžu obsahovať aj kratšie výšlapy, ktoré preveria naše fyzické schopnosti. Na štarty týchto rýchlostných skúšok sa jazdec musí dostať tzv. “za vlastné”, musíme si to vyšľapať. Celé preteky musíme stihnúť do určitého časového limitu, inak dostávame časovú penalizáciu. Občas sa ukážem aj na zjazdových pretekov, ktoré sa od endura líšia tým, že sa jazdí iba jedna trať, ktorá je náročnejšia a neobsahuje výšľapy.

    Ďalej sa na štart sa vyvážame lanovkou alebo vlekom a v deň pretekov jazdíme iba dve jazdy. Prvá je kvalifikačná, ktorá určuje postup a poradie pretekárov na štarte vo finálovej jazde, ktorá určuje celkové poradie.

Aké boli Vaše bezprostredné pocity po získaní 2. miesta v Slovenskom pohári?

  • Ak myslíte moje celkové umiestnenie v Slovenskom pohári, tak z 2. miesta som nebola úplne nadšená. Povedzme si pravdu, byť stále druhý už bolo celkom deprimujúce, najmä keď som vedela, že mám na viac. Prispela k tomu samozrejme prvá pokazená polovica sezóny, ale beriem to ako skúsenosť a možnosť sa poučiť z chýb.

V akej kategórii pretekáte?

  • Na Slovensku pretekám v kategórii elite.

Spomínate si na Váš najpamätnejší moment počas tohtoročnej sezóny?

  • Bohužiaľ, nie je to zrovna príjemná spomienka. Keď sme boli na prvých pretekoch sezóny na Králičáku v Čechách, celé tri dni pršalo. Vozili sme sa doslova po vode a blate ktoré sme mali všade. Počas pretekov, myslím, že to bol druhý stage (pozn. red.: rýchlostná skúška) som spadla a natrhla si šľachu v ľavom lakti. Vtedy som ešte nevedela, čo sa mi stalo len som cítila ako mi stŕpla ruka. Prišla som do depa za chalanmi z Norca a nevedela som či budem schopná preteky dokončiť. Nakoniec ma prehovorili a po polhodinovom plači a pokusoch robiť kliky, som preteky nejakým zázrakom dokončila. Adrenalín v krvi robí zázraky, v momente keď som prešla cez cieľovú čiaru, som nedokázala vystrieť ruku.

Ako prebieha Vaša príprava na sezónu?

  • Cez zimu trávim veľa času v posilňovni a na trenažéri a na jar začíname trénovať v lese.

Dajú sa skĺbiť tréningy s prípravou do školy? Zvládate to?

  • Určite to nie je jednoduché, stíhať trénovať toľko, koľko by som chcela a dostatočne sa pripravovať do školy, no dá sa to zvládať. Okrem toho brigádujem v McDonald's, keďže bez peňazí by som tento šport robiť nemohla. Voľný čas, ktorý mi ostane, keď nie som v škole alebo práci, venujem bicyklu a príprave na bicykel.

1.jpg Zdroj: Archív Anety Kamenskej

Je niečo, čo je pre Vás v tomto smere ťažké? Pokiaľ sa bavíme o tom, ako zvládnuť šport a školu?

  • Nemám takmer žiaden voľný čas a je to naozaj únavné, no ak chcem robiť tento šport, nemám veľmi na výber. Sponzorov, ktorí by mi finančne pomáhali zatiaľ nemám, takže si musím všetko hradiť sama, čo je naozaj veľa peňazí. So školou nemám problém, vždy som patrila k deťom, ktoré mali dobré známky takže príprave nevenujem našťastie veľa času.

Čo na Vašu cyklistickú kariéru hovoria spolužiaci? Podporujú Vás?

  • So spolužiakmi sa o tejto téme veľmi nerozprávam, keďže tu nie je nikto, kto by sa venoval takémuto športu. V podstate mimo školy sa so svojimi spolužiakmi veľmi nestretávam, keďže môj bežný deň vyzerá celkom inak ako ostatných a nemám si s nimi čo povedať.

Ako vyzerá Váš bežný deň?

  • Cez týždeň som v škole a po nej idem buď do práce, alebo hneď do posilňovne, prípadne na bicykel. Nemám veľa času chodiť von s kamarátmi a na párty ako chodí väčšina mojich rovesníkov, ale ani mi to veľmi nechýba.

Máte individuálny študijný plán?

  • Nie, no ak by bola taká možnosť, určite by to bola obrovská výhoda. Získala by som veľa času na tréningy a celkovo aj viac času pre seba seba.

Koľko pretekov ročne absolvujete a akých súťaží na Slovensku, ale aj v Česku ste sa zúčastnili?

  • Za túto sezónu som absolvovala asi celkovo 11 pretekov, čo je dosť. Šesť z nich bolo súčasťou Slovenského pohára v Endure, dva boli v rámci Slovenského pohára v zjazde a tri sa konali v Česku.

2.jpg Zdroj: Archív Anety Kamenskej

Ktoré preteky boli pre Vás tento rok najťažšie?

  • Najťažšie pre mňa boli majstrovstvá Slovenska v Žiline, bolo to hlavne z toho dôvodu, že počas doslova pár minút sa trate úplne zmenili oproti tomu, na čom sme trénovali. V nedeľu ráno počas prvých štartov, prišla búrka a z prašných tratí sa stalo bahnisko. V podstate, to čo sme natrénovali na suchých tratiach nám bolo takmer zbytočné. Bol to aj najdlhší pretek na Slovensku a niektoré trate obsahovali náročnejšie úseky, ktoré boli za takých podmienok takmer nezjazdné. Asi v druhej polovici pretekov prišla aj druhá búrka. Počas piatich hodín sme boli celí mokrí, od blata a veľa ľudí to aj vzdalo. Po príchode do cieľa som bola naozaj vyčerpaná a bola som šťastná, že to mám za sebou. Keď mi oznámili, že som vicemajsterka, bol to pre mňa len bonus.

Kto Vás najviac podporuje?

  • Ľudia z tímu. Snažia sa mi pomôcť, ako môžu aj keď ich to stojí vlastný čas a peniaze. So servisom mi pomáha Ľuboš Vičík a tak isto spolu chodíme aj na preteky.

Čo Vás motivuje pokračovať a prekonávať v športe nové výzvy?

  • Jednoducho ma to baví, baví ma sa posúvať svoje limity. V tomto športe neexistuje hranica kedy sa už nemôžete zlepšovať. Môžete v podstate trénovať donekonečna.

Aké sú Vaše ciele na ďalšiu sezónu? Plánujete sa zúčastniť aj medzinárodných pretekov?

  • Budúcu sezónu by som sa chcela zúčastniť viacero pretekov v zahraničí. Plánujem sa zúčastniť kola Svetového pohára v open kategórii, ktoré sa bude konať v Poľsku - Bielsko Biala. Určite budeme chodiť aj na preteky do Čiech a ďalej sa uvidí, aká bude situácia.

Máte cyklistický vzor, ktorý je Vašou inšpiráciou?

  • Obdivujem našu slovenskú jazdkyňu v endure Simonu Kuchynkovú, ktorá tento rok vyhrala celkové poradie vo Svetovom pohári. Je dôkazom toho, že aj keď ste zo Slovenska, dá sa dostať medzi najlepších, ak máte za sebou šikovných ľudí a sponzorov, ktorú Vás podporujú. Samozrejme, tým nechcem povedať, že sa tam dostala vďaka sponzorom, má to všetko tvrdo oddreté a veľmi jej držím palce.

7.jpg Zdroj: Archív Anety Kamenskej

Ako hodnotíte cyklistickú komunitu a podmienky pre šport v Handlovej?

  • Komunita na Slovensku je vybudovaná a som rada, že môžem byť jej súčasťou. Bohužiaľ v našej krajine, to funguje väčšinou tak, že čo si nespravíš sám, to nemáš. Chcela by som vyzdvihnúť ako sa tento rok popasovali chalani z o. z. Hornonitrianske stopy s organizáciou Slovenského pohára. Viem, že to pre nich bolo náročné, bola to pre nich úplne nová skúsenosť, no dovolím si tvrdiť, že to zvládli veľmi dobre, na to akú mali podporu. S organizátormi sa osobne poznám a sú to naozaj veľmi milí ľudia. Počula som veľa dobrých ohlasov na tohto ročnú sezónu a verím, že sa to bude posúvať len k lepšiemu. V Handlovej je nás skupinka jazdcov, ktorí sa venujeme výstavbe trailov. Je tu obrovský potenciál na rozvoj cestovného ruchu. Na konci sezóny sme organizovali ukončenie, ktorého súčasťou bola aj možnosť požičať si testovacie bicykle od Norca. Zúčastnili sa ho aj organizátori Slovenského pohára a sami povedali, že máme krásne trate a veľmi radi by u nás spravili kolo Slovenského pohára. Bohužiaľ, podpora od mesta nie je takmer žiadna, nikto nám takmer nič nedá, museli by sme do toho dať znova len týždne svojho času a vlastné peniaze. Je to naozaj škoda, dokázali by sa tu spraviť preteky naozaj na úrovni. Máme v okolí Handlovej krásne kopce, ktoré nemajú využitý svoj potenciál, mrzí ma, že mesto nepodporuje rozvoj horskej cyklistiky.

9.jpg Zdroj: Archív Anety Kamenskej

Ako hodnotíte podmienky vytvorené pre adrenalínovú cyklistiku v rámci celého Slovenska? Majú o nej Slováci dostatočné povedomie?

  • Na Slovensku máme, podľa môjho názoru, krásne kopce a ideálne podmienky na vytvorenie tratí a rozvoju cestovného ruchu. Bohužiaľ, ako som už spomenula, nebyť nadšencov, ktorí sa venujú rozvoju v tomto športe na Slovensku, nemali by sme tu nič. Dávajú do toho väčšinu svojho voľného času a bohužiaľ aj finančné prostriedky. Z vlastných skúseností viem, že podpora na Slovensku nie je veľká. Je to smutné, že to takto funguje a už len keď sa porovnáme s Českom je to veľká bieda. V Čechách je obrovská podpora tohto športu, pokiaľ viem aj od štátu a veľkých spoločností ako je napríklad T-Mobile. Ľudia majú inú mentalitu, doslova tam žijú športom a dávajú maximum energie do každej akcie. Na pretekoch vidíte rodiny s deťmi, ktorí podporujú pretekárov. Na porovnanie toho, aké máme lesy oproti Českej republike je až neuveriteľné čo tam majú vybudované. Na Morave v okruhu 30 kilometrov je aj päť bikeparkov s lanovkami a to na kopcoch, ktoré sa s našimi nemôžu porovnávať. U nás je aj slabá propagácia tohto športu. Veľa ľudí o ňom ani netuší.

Čo by ste odporučili mladým ľuďom, ktorí chcú začať s cyklistikou?

  • Nebáť sa a určite skúšať všetky možné športy, nielen cyklistiku. Ak neviete ako začať, skúsila by som zájsť do miestneho cykloservisu a poradiť sa s ľuďmi, ktorí majú skúsenosti. Ľudia v komunite sú veľmi milí a nápomocní aspoň z mojej skúsenosti. Na facebooku sú vytvorené rôzne komunity, do ktorých sa môžte pridať a spoznávať ľudí, ktorí sú nadšení pre tento šport. Rovnako sa organizujú cyklo kempy pre začiatočníkov aj pokročilých. Hlavne sa netreba nechať odradiť, budete veľa padať a keď poviem veľa, tak tým myslím naozaj veľa. Budete potrebovať veľa trpezlivosti.

6.jpg Zdroj: Archív Anety Kamenskej

Dočítala som sa, že budúci rok maturujete na obchodnej akadémii. Aké sú Vaše plány po ukončení štúdia?

  • Zatiaľ ešte neviem, či pôjdem na vysokú školu. Radšej by som chcela odísť do zahraničia a venovať sa cyklistike, či už závodne alebo pracovať v tomto odvetví.

ANETA KAMENSKÁ

Rodená Handlovčanka, ktorá sa k pretekaniu na horských bicykloch dostala pred tromi rokmi. Študuje na Obchodnej akadémii v Prievidzi a jazdí za tím Norco no limit.


Súvisiaci článok
Traktoristka Štefániková: Ľudia po mne denne zízajú, keď ma uvidia za volantom niekoľkotonového traktora
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť