Streda 22. 01. 2025 00:27:46 | Meniny má Zora

V prešovskom divadle odohrali slovenskú premiéru hry Škola diktátorov

PREŠOV/ Na Malej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove sa 10. januára odohrala slovenská premiéra hry Škola diktátorov od nemeckého spisovateľa a dramatika Ericha Kästnera. Dielo, ktoré žiari ostrou satirou a kritickým pohľadom na tému moci a jej zneužívania, sa dostalo na javisko vďaka precíznej spolupráci tvorivého tímu DJZ. Zdroj: djz.sk.

Lenka Ménová|19. január 2025|16:57:52

Zdroj: Facebook/Divadlo Jonáša Záborského Prešov, autor Vlastimil Slávik

Súvisiaci článok
Známy herec Juraj Slezáček sa narodil pred 82 rokmi
Čítajte viac >

Režisérom inscenácie je Michal Náhlík, ktorý na Malej scéne vytvoril pôsobivý priestor na zamyslenie sa nad dôstojnosťou, svedomím a slobodou človeka.

„Zavrite oči. Predstavte si školu. Máte? Nie len tak hocakú! Školu, v ktorej na splnenie svojho údelu čaká zástup dvojníkov prezidenta, ktorí ho môžu kedykoľvek nahradiť. Kedy príde ich čas? Keď ten predošlý prestane plniť svoj účel! Takže možno každú chvíľu! Taká je Škola diktátorov. Plná tiel, ktoré slúžia jednoznačnému účelu, plná ľudí, ktorí mali šťastie v nešťastí, a napriek tomu nie sú šťastní, no tiež plná politických intríg a groteskných situácií,“ týmito slovami opisujú hru na stránke divadla.

O hre a autorovi

Erich Kästner (1899–1974) patrí medzi najvýznamnejších nemeckých autorov 20. storočia. Je známy najmä svojimi knihami pre deti, ako "Emil a detektívi" alebo "Lietajúca trieda", no jeho tvorba pre dospelých má rovnako významné miesto. Hra Škola diktátorov, ktorá vznikla v roku 1957, je ostrou satirou, v ktorej Kästner brilantne demaskuje mechanizmy diktátorských režimov a manipulácie s masami. Citát z diela „Drezúrované psy v šatôčkach skackajúce na zadných nohách pôsobia dosť odpudivo – ale najstrašnejší pohľad je na drezúrovaného človeka prezlečeného za človeka, ktorý aportuje svoju dôstojnosť a svoje svedomie“ vystihuje jadro Kästnerovho pohľadu na časy, v ktorých žil.

Prečo vidieť Školu diktátorov?

Inscenácia v podaní DJZ Prešov je viac ako len divadelný zážitok. Pod vedením režiséra Michala Náhlíka a v preklade Zuzany Reveszovej dielo získa nový život v slovenskom kontexte. Tvorivý tím vrátane dramaturga Mária Drgoňu, hudobného skladateľa Juraja Haška a scénografky Anity Szökeovej prináša modernú interpretáciu s využitím videodokrútiek, ktoré pripravil Juraj Marcin.

Na javisku sa predstaví pôsobivý herecký ansámbel v zložení Igor Kasala, Ján Ivan, Matej Lacko, Boris Srník, Miroslav Bodoki, Valéria Fürješová, Jakub Kuchár, Samuel Gáfrik, Peter Krivý, Jana Evelley, Gabriela Očkajová, Katarína Pustaiová, Eva Javorská, Sebastián Bartko, Pavol Jozafát Székely a Michal Hajdu. Každá postava prináša do diela niečo jedinečné a spoločne vytvárajú silný kolektívny zážitok.

Symbolika a umenie na plagáte

Maľba "Výkrik" od českého modernistického umelca Ota Janečka (1919–1996) sa stala podkladom pre plagát k inscenácii. Janeček, ktorý sa venoval maľbe, kresbe, grafike, ilustrácii i sochárstvu, je považovaný za jednu z najvýznamnejších osobností kresby 20. storočia. Jeho diela sú zastúpené v popredných galériách sveta, ako Tate Gallery v Londýne či National Gallery of Wales. Použitie jeho diela na plagáte tak pridáva inscenácii ďalší rozmer umeleckého kontextu.

Pre koho je hra určená?

Škola diktátorov je určená pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o hlbšie témy moci, etiky, zodpovednosti a slobody. Divákov osloví nielen brilantný text, ale aj vizuálne a herecky podmanivá interpretácia. Je to dielo, ktoré nabáda na zamyslenie, no zároveň dokáže zabaviť grotesknými situáciami a satirickými výstupmi. Nech už patríte medzi pravidelných návštevníkov divadla, alebo iba hľadáte inšpiráciu na jedinečný kultúrny večer, Škola diktátorov je inscenácia, ktorú by ste nemali vynechať.


Súvisiaci článok
Narodeniny oslavuje populárny herec Marián Slovák
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť