16 lôžok
Zriadením nemocnica prispela k zlepšovaniu priepustnosti akútnych lôžok väčších nemocníc a tým aj plynulejšiemu manažmentu hospitalizácií, z pohľadu pacienta zasa priniesla do regiónu rehabilitačné oddelenie, ktoré spĺňa požiadavky pacientov modernej doby. Lôžkové oddelenie fyziatrie a liečebnej rehabilitácie má kapacitu 16 lôžok a hospitalizácia pacienta trvá štandardne osem až dvanásť dní.
„Všetky izby na oddelení sú moderné, vybavené klimatizáciou, vlastným sociálnym zariadením, televíziou a elektricky polohovateľným lôžkom, vo všetkých je bezdrôtové internetové pripojenie,“ povedala o oddelení jeho vedúca sestra Renáta Galbová.
Odporučí vás špecialista
Hospitalizáciu na oddelení možno pacientovi naplánovať na základe odporúčania špecialistu - rehabilitačného lekára, ortopéda, úrazového chirurga či neurológa, prípadne praktického lekára pre dospelých.
Bežné sú aj hospitalizácie formou dohodnutého prekladu z iného oddelenia či zdravotníckeho zariadenia po operácii bedrového alebo kolenného kĺbu, chrbtice, poúrazových stavoch a náhlych cievnych mozgových príhodách. Rehabilitácia je však možná len u pacientov, ktorí nemajú nariadený pokoj na lôžku a intenzívne dvojfázové cvičenie nie je kontraindikáciou. Tak isto nesmú mať horúčku a ich chronické ochorenia musia byť v stabilizovanom stave, bez potreby akútnej liečby.
Cvičia šesť dní v týždni
„Pacientovi na základe jeho diagnóz a ťažkostí zostaví personál individuálny plán rehabilitácie. Tá prebieha dvojfázovo šesť dní v týždni, je intenzívna a zvyšuje pravdepodobnosť, že po prepustení z hospitalizácie pocíti zlepšenie kvality života a väčšiu mieru samostatnosti,“ spresnila priebeh fyzioterapie hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí, Eva Peterová.
Rehabilitačná starostlivosť na oddelení pozostáva zo špeciálnych cvičení, ktoré prebiehajú na základe individuálnych potrieb pacienta buď na posteli, v telocvični, alebo na hydraulickom lôžku. Pacientom sú k dispozícii overbaly, fitlopty, theraband, posilňovacie gumy, stimulačné loptičky, ale aj činky.
V rámci cvičenia sa zameriavajú na úpravu pohybových stereotypov, liečebnú výchovu k samostatnosti a nácvik bežných denných činností. Na zvýšenie pohyblivosti využívajú, motomed, chodítko, nemecké a francúzske barle, rehabilitačné pomôcky.
Na zmiernenie opuchov a bolestí aplikujú lokálnu kryoterapiu. K dispozícii majú aj elektroterapiu formou magnetoterapie, kombinovanú terapiu, prípadne samostatne ultrazvuk alebo prúdy.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť