Pondelok 18. 11. 2024 20:26:59 | Meniny má Eugen

Kto vládol na Slovensku? Fico bol premiérom už trikrát, Dzurinda dva razy, ďalší šiesti len raz

SLOVENSKO/ V sobotu 30. septembra sa uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Bude to už deviate volebné obdobie v histórii samostatného Slovenska. Prinášame vám prehľad koalícií a premiérov, ktorí stáli od roku 1994 na čele vlády. ZDROJ A FOTO: TASR

Michal Filek|27. september 2023|09:48:34


Súvisiaci článok
NA PITVORE: Fico chce žalovať Čaputovú, pre Blahu je „rozkokošená pubertiačka“. Čo tým v skutočnosti sledujú?
Čítajte viac >

Prvé volebné obdobie - predčasné parlamentné voľby 30. septembra a 1. októbra 1994

Na čele vlády stál Vladimír Mečiar (HZDS). Tvorili ju koalícia Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a Roľnícka strana Slovenska (RSS), Slovenská národná strana (SNS) a Združenie robotníkov Slovenska (ZRS). Predsedom NR SR bol Ivan Gašparovič (HZDS).

Druhé volebné obdobie - parlamentné voľby 25. a 26. septembra 1998

Vládu pod vedením Mikuláša Dzurindu (SDK) vytvorili Slovenská demokratická koalícia (SDK), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Demokratická únia (DÚ), Strana demokratickej ľavice (SDĽ), Strana maďarskej koalície (SMK) a Strana občianskeho porozumenia (SOP). Na čele parlamentu bol Jozef Migaš (SDĽ).

Tretie volebné obdobie - parlamentné voľby 20. a 21. septembra 2002

V parlamentných voľbách zvíťazilo HZDS, ale vládu sa mu nepodarilo zostaviť. Vládny kabinet vedený Mikulášom Dzurindom vytvorili štyri strany: Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ), KDH, SMK a Aliancia nového občana (ANO). Predsedom parlamentu bol Pavol Hrušovský (KDH).

Štvrté volebné obdobie - predčasné parlamentné voľby 17. júna 2006

Vládu pod vedením Roberta Fica (Smer-SD) vytvorili tri strany: Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS. Predsedom parlamentu bol Pavol Paška (Smer-SD).

Piate volebné obdobie - parlamentné voľby 12. júna 2010

Súčasťou vládnej koalície pod vedením SDKÚ-DS, ktorá nominovala na post premiérky Ivetu Radičovú, boli SaS, Most-Híd a KDH. Predsedom parlamentu sa stal Richard Sulík (SaS). Po kríze v koalícii súvisiacej s tzv. eurovalom nebola vláde v parlamente 11. októbra 2011 vyslovená dôvera.

Piate volebné obdobie bolo najkratším v histórii NR SR. V jeho závere stál na čele parlamentu od 13. októbra 2011 Pavol Hrušovský (KDH).

Šieste volebné obdobie - predčasné parlamentné voľby 10. marca 2012

Predseda Smeru-SD Robert Fico vytvoril po prvý raz v histórii SR jednofarebnú vládu, ktorá mala dostatočnú podporu v parlamente. Na čele NR SR bol od 4. apríla 2012 Pavol Paška (Smer-SD) a po jeho odstúpení od 25. novembra 2014 Peter Pellegrini (Smer-SD).

Siedme volebné obdobie - parlamentné voľby 5. marca 2016

Vládu vytvorili Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť. Krátko po voľbách sa poslanecký klub strany #Sieť rozpadol a štvorkoalícia sa zmenila na trojkoalíciu za účasti Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice podal premiér Fico 15. marca 2018 demisiu. Jeho nástupcom sa stal 22. marca 2018 Peter Pellegrini (vtedy Smer-SD) s koaličnými partnermi SNS a Most-Híd. Predsedom parlamentu bol Andrej Danko (SNS).

Ôsme volebné obdobie - parlamentné voľby 29. februára 2020

Vládnu koalíciu vytvorili OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, ktoré získali v parlamente ústavnú väčšinu. Premiérom sa stal Igor Matovič (OĽANO) a predsedom parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Po sérií demisií a pozastavení účasti SaS v koalícii vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. apríla 2021 vládu premiéra Eduarda Hegera. Tvorili ju tie isté politické subjekty.

Po tom, ako Národná rada SR vyslovila 15. decembra 2022 nedôveru Hegerovej vláde, vymenovala prezidentka 15. mája 2023 vládu odborníkov na čele s Ľudovítom Ódorom.


Súvisiaci článok
Jána Slotu usvedčuje z úplatkárstva už druhý odsúdený svedok. Dohodol sa na vine a treste
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť