Reportáž priniesla verejnoprávna RTVS na Jednotke, aj na webe spravy.rtvs.sk.
Podľa zistení televízie tento smrtiaci parazit prenáša asi 60 druhov komárov, ktoré pre Slovensko v minulosti neboli bežné. Rozšírili sa sem vďaka klimatickému otepľovaniu. Najviac ich je na juhu Slovenska, v okolí Nových Zámkov a Komárna, pretože tu je najteplejšie.
Parazit, ľudovo nazývaný aj pľúcny, alebo srdcový červ, napáda najmä psov po uštipnutí komárom. Do psieho tela sa dostanú malé larvy, ktoré kolujú v krvi, až kým sa dostanú do pľúc, alebo do srdca. Tam z nich môže vyrásť až 30 cm parazit, ktorý upcháva cievy.
K nárastu tejto pľúcnej diofilariózy u psov dochádza najmä po roku 2017 vďaka otepľovaniu, mieni Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV. Citovala ju RTVS.
O tom, že pes je nakazený, nemusíte vôbec vedieť. Ochorenie často prebieha bezpríznakovo. Preto veterinári odporúčajú po lete dať si svojich miláčikov, najmä psov, ale aj mačky, vyšetriť.
Veterinárka Diana Kečkéšová hovorí, že pokiaľ je ochorenie v štádiu lariev, tie sa dajú celkom jednoducho odstrániť. Pokiaľ sa však už vyskytnú dospelé jedince, zväčša je ochorenie smrteľné. Úmrtnosť je totiž vysoká.
Nakaziť sa pritom môže aj človek. Nikdy však nie od svojho štvornohého miláčika, ale od komára.
U človeka však ochorenie nemá taký vážny priebeh, ako u zvierat.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť