Predsedom Slovenského dejepisného spolku je Pavol Demjanič. Ten v minulosti kandidoval za Kotlebovu ĽSNS a pravidelne si tam pripomínal vznik Slovenského štátu, na čele ktorého stál Tiso kolaborujúci s Hitlerovským Nemeckom.
Prokurátor žiadal okrem prejednania svojho podnetu, čo sa v stredu aj stalo, aj o prijatie konkrétneho opatrenia na odstránenie zisteného porušenia zákonnosti.
Ako sám povedal, vzhľadom na to, že dom, na ktorom je busta a tabuľa umiestnená, vlastní mesto len spolovice, uvedomuje si, že sa to nebude dať urobiť jedným uznesením zastupiteľstva. Mesto preto vyzval, aby upozornenie vzalo na vedomie a začalo robiť kroky k tomu, aby nezákonný stav odstránilo.
Primátor Miroslav Minárčik počas rokovania niekoľkokrát zdôraznil, že on, ani zastupiteľstvo, ani Mesto Bytča v žiadnom prípade neobhajuje Jozefa Tisa. V tomto zmysle prijalo zastupiteľstvo aj uznesenie, pričom upozornenie prokurátora zobralo na vedomie.
Ak by totiž, podľa primátora, v stredu poslanci jednostranne rozhodli o odstránení busty a tabule, navodili by tým, ako spoluvlastník stav porušujúci zákon.
Ubezpečil však, že Mesto Bytča bude hľadať optimálne riešenie, aby situáciu vyriešilo zákonným spôsobom. Jednou z možností, ktorú navrhoval, je predaj mestskej polovice domu Slovenskému dejepisnému spolku.
Druhou, ktorú navrhol poslanec Branislav Šušolík je pravý opak. Pokúsiť sa o kúpu podielu od druhého spoluvlastníka.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť