„Nejde len o financie ako také, ale mal by to byť akýsi stabilizačný faktor v rámci toho celého systému,“ povedal pre RTVS predseda Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík Martin Halás.
Podľa sesterských odborov spĺňajú aj ony všetky kritériá, ako policajti, vojaci, či hasiči, ktorí výsluhové dôchodky majú.
Podpredsedníčka Gabriela Nováková hovorí, že ich zavedenie by znamenalo pre sestry uznanie a zlepšenie spoločenského statusu. A tiež motiváciu. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť je však proti. Argumentuje stavom verejných financií. Zamerať sa vraj treba na iné nástroje, najmä na výchovu mladých zdravotníkov.
Napríklad na našich lekárskych fakultách je každý druhý študent zo zahraničia. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková vyjadrila pre RTVS presvedčenie, že pre zdravotníkov je kľúčové zlepšovanie ich pracovných podmienok.
Naopak, šéf lekárskych odborov Peter Visolajský uviedol, že práve výsluhové dôchodky lekárov by mohli zatraktívniť toto povolanie na Slovensku. Navrhuje tiež zohľadniť všetky nadčasy, ktoré sú zdravotníci nútení odslúžiť v oveľa väčšej miere, ako iní.
Inštitút na výskum sociálno-ekonomických rizík považuje za dôležité zahrnúť do návrhu aj sociálnych pracovníkov.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť