Nedeľa 16. 06. 2024 13:20:35 | Meniny má Blanka, Bianka

Matovič chce za prezidenta konzervatívca, najlepšie ženu

SLOVENSKO/ Medzi doteraz známymi menami uchádzačov o post prezidenta chýba lídrovi hnutia Slovensko Igorovi Matovičovi konzervatívny kandidát. Rád by v prvom kole volil konzervatívne ladenú ženu.

TASR|6. január 2024|12:05:39

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Súvisiaci článok
Progresívci vidia v Korčokovi budúcu protiváhu vláde. Inak sa môže demokracia ocitnúť na šikmej ploche
Čítajte viac >

Uviedol to v rozhovore pre TASR. Nekonkretizoval, koho by si vedel v tejto pozícii predstaviť. V hnutí zatiaľ tému podpory kandidátov neuzavreli, nemajú prioritu za každú cenu postaviť vlastného kandidáta.

"Finálne sme tú tému neuzavreli, nemáme vôbec prioritu, že silou-mocou musíme postaviť svojho vlastného kandidáta," povedal Matovič pre TASR. "Veľmi rád by som v prvom kole volil napríklad dobrú ženu, ktorá je konzervatívne ladená, aby možno vyrovnala to, čo tu bolo za predošlé roky," doplnil s tým, že druhé kolo pravdepodobne bude o výbere tzv. menšieho zla, no v prvom kole by mohli ľudia voliť v súlade so svedomím.

"Chýba mi dobrý, seriózny konzervatívny kandidát," skonštatoval s tým, že nechce, aby konzervatívne zmýšľajúci voliči uvažovali o voľbe Štefana Harabina.

Prezidentské voľby podľa neho prebehnú "v tieni" zápasu o spravodlivosť v súvislosti s úmyslom vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru. Matovič nad svojou kandidatúrou na prezidenta neuvažoval, takúto ambíciu nemá.

Voľby prezidenta budú tento rok, ich termín ešte predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) neoznámil. Súčasná prezidentka Zuzana Čaputová nebude opäť kandidovať. Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách na päť rokov.

O post prezidenta sa uchádzajú diplomati Ivan Korčok a Ján Kubiš. Podpisy od občanov potrebné na kandidatúru zbiera aj zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková a Marta Čurajová, ktorá chce byť nezávislá apolitická národná kandidátka. O post prezidenta sa chce uchádzať aj líder mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró.

Spomína sa tiež kandidatúra exministra spravodlivosti a exšéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Pellegrini má svoje rozhodnutie o tom, či bude kandidovať, oznámiť v polovici januára.


Súvisiaci článok
Pellegrini prijme podporu SNS, ale prerozdelenie ministerstiev odmieta. Pre Danka je to podmienka a zvažuje, že bude sám kandidovať
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť