Marián Šóth, prezident asociácie súkromných lekárov pre TA3 uviedol, že infláciu a ich náklady nedokážu ovplyvniť a pokiaľ si vláda nesplní svoju úlohu, odnesú si to pacienti, ktorí od 1. apríla začnú platiť poplatky.
Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov dodal, že zubári sú sklamaní z toho, že sa v programovom vyhlásení vlády neodzrkadlili predvolebné vyhlásenia, že ambulantný sektor bude prioritou.
Peniaze, ktoré ministerstvo prerozdeľuje, totiž, podľa lekárov, pre ambulantný sektor nestačia. Nedokážu z toho dorovnať infláciu, ani zaplatiť mzdy zamestnancov.
Michal Štofko, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva oponuje, že zmluvný vzťah majú ambulantní lekári so zdravotnými poisťovňami, a do toho ministerstvo nezasahuje. Vyhláška tak stanovuje len minimálnu sumu, ktorá má ísť do nejakého segmentu.
Aj Igor Moravčík priznáva, že celé to v konečnom dôsledku závisí od rokovania s poisťovňami. Ale vyhláška z ministerstva vraj nie je v takom znení, ako je navrhnutá, dostačujúca.
Podľa TA3 u všeobecného lekára, gynekológa, či ortopéda zaplatia pacienti viac za základné vyšetrenia.
Šóth uviedol, že asociácia súkromných lekárov preferuje plošné poplatky pre všetky odbornosti.
Vraj stále čakajú na definitívnu verziu vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorá sa môže ešte zmeniť. Podľa toho sa zariadia.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť