Používanie telových kamier v policajných zložkách nie je v zahraničí novinkou. Telová kamera zaznamenáva priebeh celého zákroku policajta a chráni obe strany, policajta aj priestupcu. V prípade akejkoľvek nezhody o priebehu zákroku, slúži ako nezvratný dôkaz. Na Slovensku si našli telové kamery uplatnenie okrem štátnej polície aj u jednotiek mestských policajných zborov. Od minulého roka sa takéto kamery stali neoddeliteľnou súčasťou zložiek Mestskej polície Bratislava. Vedenie zboru to s odstupom času hodnotí ako krok k skvalitneniu činnosti mestskej polície v podmienkach hlavného mesta.
“Naše doterajšie skúsenosti s ich využívaním v teréne sú veľmi pozitívne. To vnímame najmä pri komunikácii s priestupcami. Akonáhle agresívnych alebo vulgárnych ľudí upozorníme na to, že sú monitorovaní kamerou, tak zväčša výrazne zmenia svoj prejav a reagujú omnoho pokojnejšie. Videá z kamier tiež slúžia ako dôkazy pri riešení incidentov a sťažností a využívame ich napríklad aj na výuku nových kolegov a kolegýň,” uviedla hovorkyňa Mestskej polície hlavného mesta Barbora Krajčovičová.
Kamery vplývajú pozitívne aj na osoby, ktoré zvažujú pokus o korumpovanie policajta v prospech nižšieho trestu. Zostrihy zo záznamov policajti uverejňujú na svojej Facebookovej stránke. Záznamy z kamier ale policajti využívajú aj pre zlepšenie vlastného pracovného postupu, čomu pomáha aj to, že kamery nahrávajú už dve minúty pred ich spustením, vďaka tomu je k dispozícii záznam už pred zásahom policajtov. Kamery sú vybavené GPS a automatickým spustením nahrávania pri výstrele zo zbrane. Batéria kamery vydrží na jedno nabitie až dvanásť hodín, čo postačuje na jednu službu policajta.
Aktuálne bratislavskí mestskí policajti využívajú celkom 28 kusov týchto kamier a do budúcnosti plánuju ich počet navýšiť. Používajú ich hliadky na všetkých výkonných útvaroch, teda na Útvare zásahovej jednotky a kynológie a aj všetkých okresných veliteľstvách. Od minulého roka pracujú mestskí policajti v hlavnom meste aj s novým informačným systémom, v ktorom majú prístup k viacerým databázam ministerstva vnútra, napríklad o odcudzených motorových vozidlách.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť