"Bol som pred malou chvíľou krajskou políciou informovaný o prvých prípadoch pokusu o rabovanie. Dôrazne toto konanie odsudzujem! Ide o hyenizmus a nízkosť niektorých jedincov zneužívajúcich nešťastie ľudí, ktorí pre veľkú vodu museli opustiť svoje domy alebo firmy," povedal podľa servera iDNES.cz Bělica. Niekoľko policajtov tam preto na opustené obydlia dozerá. Hajtman zdôraznil, že polícia bude voči páchateľom postupovať nekompromisne a vinníkov čakajú "najtvrdšie postihy".
Napätá situácia je aktuálne v Ostrave, kde sa evakuujú viaceré mestské časti. V noci začala podľa Bělicu stúpať voda, pričom nebola jasná príčina. Na základe prieskumu z vrtuľníka zistili, že v hrádzi pri sútoku riek Opava a Odra sú dva defekty, cez ktoré preteká 100 metrov kubických vody za sekundu. Preventívne bola už nedeľu odstavená tepelná elektráreň v Třeboviciach, v dôsledku čoho je Ostrava bez tepla aj teplej vody. Zaplavená je tam aj stanica Ostrava-Svinov.
Ministerstvo pre miestny rozvoj (MMR) v pondelok oznámilo, že do troch týždňov od konca stavu nebezpečenstva chce predložiť komplexnú stratégiu obnovy území zasiahnutých povodňami. "Už v predstihu rezort pripravil na obnovu majetku samospráv stovky miliónov korún v programe Živel a usiluje o jeho podstatné navýšenie," uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti X. Podporu je podľa neho možné využiť na opravy poškodených ciest, mostov či škôl. O možnostiach ďalšieho financovania chce rokovať s EÚ.
V Česku sa tiež začína intenzívne diskutovať o krajských a senátnych voľbách, ktoré by sa mali uskutočniť tento piatok a sobotu. Primátor Opavy, ktorá patrí medzi výrazne zasiahnuté mestá, Tomáš Navrátil, chce vládu požiadať o ich odloženie. "Pripraviť voľby v tomto stave bude veľmi náročné. Niektoré volebné miestnosti nebudeme môcť vôbec otvoriť. Pravdepodobne ani nedokážeme zaistiť roznesenie volebných lístkov," uviedol podľa servera iRozhlas Navrátil. V pondelok o tom bude na mimoriadnom zasadnutí rokovať vláda.
Povodne majú prvú obeť
Povodne v Česku majú prvú obeť, sedem ľudí je nezvestných. Jeden človek sa utopil v rieke Krasovka pri meste Bruntál v Moravskosliezskom kraji, vo vysielaní Českého rozhlasu to v pondelok povedal český policajný prezident Martin Vondrášek, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Počet nezvestných sa v pondelok zvýšil o troch ľudí voči údaju z nedele. "Evidujeme sedem nezvestných. Troch nezvestných z vozidla, ktoré vošlo do potoka Staříč v Lipovej Lázni, jedného človeka, ktorý spadol do Janovického potoka v okrese Uherské Hradiště. Jeden nezvestný po skoku do rieky Otavy, jeden nezvestný senior z domu seniorov v Kobylej nad Vidnavou a jeden pád do vody v Krnove," spresnil Vondrášek. Polícia opakovane vyzýva ľudí, aby do zaplavených oblastí nechodili, nepribližovali sa k rozvodneným tokom a nechodili ani do lesov a parkov, lebo tam hrozí pád stromov.
V noci z nedele na pondelok napršalo podľa meteorológov najviac zrážok v Krkonošiach, asi 30 milimetrov. Povodňový stav v pondelok ráno platil na 207 miestach v ČR, pričom na štyroch bola extrémna povodeň. Počet miest bez elektriny mierne klesol na 118.000, čo je o 17.000 menej než v nedeľu večer. Najhoršia situácia zostáva podľa ČT24 na Morave. Pre záplavy je zastavená premávka na 80 železničných úsekoch.
Kritická situácia je v meste Litovel v Olomouckom kraji, ktoré je zatopené z 80 percent. Väčšina domácností je bez elektriny, nefunguje ani mobilný signál, ani rozhlas. Voda tam bude kulminovať zrejme až popoludní. Bez elektriny je aj veľká časť Bohumína a ďalšie mestá.
V nedeľu povodne výrazne postihli mesto Krnov v Moravskosliezskom kraji, voda zaplavila asi 80 percent mesta. Miestna evakuácia bola podľa šéfa Hasičského záchranného zboru (HZS) ČR Martina Vondráška oneskorená a niektoré evakuačné centrá neboli vhodne zvolené, lebo sa do nich dostala voda. Zástupca starostu tieto výčitky odmieta.
Česku už ponúklo materiálnu aj personálnu pomoc viacero štátov vrátane Ukrajiny. Podľa ministra vnútra Víta Rakušana to zatiaľ nie je potrebné, lebo české záchranné zložky situáciu zvládajú.
Uzavreli hraničný priechod Lanžhot - Brodské
Česká polícia po dohode so slovenskou stranou uzavrela pre vysokú hladinu vody v rieke Morava hraničný priechod Lanžhot - Brodské. Ide o priechod na takzvanej starej ceste. Na základe stanice ČT24 informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Podľa hovorcu polície v Juhomoravskom kraji Pavla Švába nie je možné odhadnúť, dokedy opatrenie potrvá. Hraničný priechod na diaľnici D2 zostáva otvorený.
Český minister životného prostredia Petr Hladík po pondelkovom zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie (ÚPK) ľudí vyzval, aby pri plánovaní ciest sledovali aktuálne informácie o premávke na cestách aj na železnici a vyhli sa tak miestam, ktoré sú uzavreté pre povodne.
Najvyšší stupeň výstrahy pred zrážkami v pondelok platí už len na juhu Čiech a časti južnej Moravy. ÚPK preto vyzvala, aby sa s ohľadom na predpoveď počasia venovala zvýšená pozornosť tokom odvodňujúcim Šumavu a Novohradské hory a tiež povodiu Lužnice.
Hladík pripomenul riziko šírenia chorôb. Ľudí vyzval, aby dodržiavali pri likvidácii následkov povodní hygienické pravidlá týkajúce sa používania ochranných prostriedkov, bezpečnosti potravín a pitnej vody a nepili vodu zo studní, ktoré boli zasiahnuté povodňou.
V pondelok večer sa mimoriadne zíde česká vláda. Rozhodol o tom premiér Petr Fiala a na rokovaní sa podľa Kancelárie prezidenta republiky zúčastní aj prezident Petr Pavel. Jednou z tém bude zaistenie krajských a senátnych volieb, ktoré by sa mali uskutočniť tento piatok a sobotu. Zmena termínu volieb je možná len zákonom.
"Finálne rozhodnutie je na vláde. V tejto chvíli platí, že hasiči sú v zasiahnutých oblastiach pripravení operatívne v maximálne možnej miere pomôcť starostom so zaistením volieb," povedal po rokovaní ÚPK minister poľnohospodárstva Marek Výborný.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť