Z New Yorku informuje osobitný spravodajca TASR.
Blanár na úvod zdôraznil, že SR podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. "Hranice musia byť rešpektované a nesmú byť menené silou," uviedol. Pripomenul, že SR neuznala jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova a rovnako neuznáva ruskú anexiu Krymu a ďalších štyroch oblastí na východe Ukrajiny.
Poukázal, že ani dva a pol roka od začiatku vojny na Ukrajine sa neobjavil záväzok veľmocí na mierový proces. Rozdelenie v BR OSN sa podľa neho prehlbuje a jej úloha ako ochrancu mieru je spochybňovaná. "Slovensko vyzýva všetky zúčastnené strany, aby odsunuli nabok rozdiely a namiesto toho sa sústredili na zastavenie utrpenia a ničenia Ukrajiny," vyhlásil. Dialóg podľa neho nemá alternatívu, keďže sa ukázalo, že vojnu na Ukrajine nemožno vyriešiť vojensky.
"Konflikty na Ukrajine a v Pásme Gazy majú neblahé dôsledky na svetovú energetickú a potravinovú bezpečnosť a dodávateľské reťazce," upozornil. Podčiarkol, že k mieru na Ukrajine nemožno dospieť inými prostriedkami ako rešpektovaním zásad Charty OSN.
"Tento konflikt nemožno vyriešiť, ak súperenie veľmocí nenahradí spolupráca a diplomacia," apeloval.
Budúcnosť Ukrajiny je podľa neho v Európskej únii. Členov BR OSN informoval o ďalšom plánovanom spoločnom zasadnutí vlád SR a Ukrajiny a tiež o tom, že Slovensko je pripravené aj počas nadchádzajúcej zimy poskytovať Ukrajine elektrinu, plyn a naftu. "V prvom rade máme na zreteli ľudí," vysvetlil.
Blanár pred svojím vystúpením v BR OSN povedal novinárom, že o vojne na Ukrajine či v Pásme Gazy hovoril už s viacerými ministrami z rozličných kútov sveta. Už vtedy avizoval, že v prejave vyzve na diplomaciu. "Cítim náladu aj tu v New Yorku, že čoraz viac predstaviteľov krajín si myslí, že toto je jediná cesta a je potrebné sa k tomu vrátiť," dodal.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť