Štvrtok 02. 01. 2025 03:06:23 | Meniny má Alexandra, Karina

Škôlka v Prievidzi je už 14 rokov ekologická

PRIEVIDZA/ Materská škola (MŠ) na Ceste Vladimíra Clementisa v Prievidzi 14 rokov vzdeláva deti ohľadom ekológie a životného prostredia. V programe je zapojená ako jediná v meste. MŠ získala viacero medzinárodných certifikátov za jednotlivé obdobia. Najaktuálnejším z nich je osvedčenie za oblasť zeleň a ochrana prírody v rokoch 2022 až 2024.

Natália Štepanovičová|29. október 2024|16:00:06

Zdroj: Materská škola Cesta V. Clementisa

Súvisiaci článok
Prievidzskí škôlkari sa naučia kriticky myslieť
Čítajte viac >

Na výučbe riešia enviromentálne problémy

"Zelená škola je environmentálnym výchovno-vzdelávacím programom pre materské, základné, stredné a špeciálne školy. Jeho cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe," informovala hovorkyňa mesta Zuzana Krajčiová.

Riaditeľka škôlky Darina Pračková povedala, že v škôlke realizujú výchovu smerujúcu k trvalo udržateľnému rozvoju a k zachovaniu života na Zemi.

"Vytvárame podmienky pre zdravý fyzický vývin detí, rozširovanie poznania a zodpovednosti najmenších za vlastné zdravie a uplatňovanie zdravého životného štýlu. Environmentálne smerovanie škôlky máme priamo zakomponované do vzdelávacieho programu," vysvetlila zámer výučby Pračková.

MŠ v rámci pôsobenia už prešla témami, medzi ktoré patria: odpady, energia, voda, potraviny, zeleň a ochrana prírody, doprava a ovzdušie, zelené úradovanie a obstarávanie.

20240322_100706.jpg Zdroj: MŠ na Ceste Vladimíra Clementisa v Prievidzi

Po pocitovom chodníku rovno do ekologickej učebne

"Podarilo sa jej vybudovať ekologickú učebňu, pocitový chodník, vyvýšené záhony, v ktorých si deti z jednotlivých tried pestujú zeleninu, aby ju mohli konzumovať," vymenovala zrealizované kroky Krajčiová.

Riaditeľka, podľa hovorkyne v spolupráci s mestom, zabezpečila zberné nádoby na dažďovú vodu na polievaniu, zasadili ovocné kry, kvetinovú lúku, vytvorila bezzásahovú zónu, zakúpila nádoby na separovaný zber do tried a v jej priestoroch sa realizuje mnoho aktivít v prírode.

Teória sa prepája s praxou

"Deti majú možnosť manipulovať a bádať v prírodnom prostredí, overovať si získané poznatky priamo v aktivitách vonku, skúmať si predpoklady a kooperovať v rámci kolektívu. Environmentálne témy sa stávajú súčasťou bežného života detí a ich rodín," doplnila na záver Pračková.

IMG-f1a2b2f766c2b8b171e54d930f302585-V.jpg Zdroj: MŠ na Ceste Vladimíra Clementisa v Prievidzi

Všetky aktivity vrátane vypracovania auditov, akčného plánu, realizácie činností, hodnotenia, vypracovania ekokódexu riadi kolégium zelenej školy, ktorého súčasťou sú zamestnanci aj rodičia.


Súvisiaci článok
Prievidzskí žiaci si zlepšia finančnú gramotnosť vďaka novému projektu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť